Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vuani nga diabeti? Zbuloni 'çelësin' që e lufton këtë sëmundje kaq shumë të përhapur

Postuar: 02/10/2019 - 13:33

Diabeti i tipit 2 dhe mbipesha janë të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën.

Personat që janë mbipeshë apo obezë kanë rrezik më të madh ta zhvillojnë tipin 2 të diabetit, i cili është sëmundje kronike që karakterizohet me rritje të niveleve të sheqerit në gjak.

Ky tip i diabetit mund të shpjerë në komplikime serioze nëse nuk kontrollohet, duke përfshirë humbje të shikimit, probleme të zemrës dhe enëve të gjakut, dëmtim të nervave, dëmtim të veshkave, çrregullim të dëgjimit, etj.

Por, tipi 2 i diabetit mund të parandalohet dhe trajtohet nëse kontrollohet herët.

Në studimin e ri nga Universiteti i Kembrixhit është zbuluar se humbja e të paktës 10 për qind të peshës në pesë vitet e para të diagnostikimit mund t’iu ndihmojë pacientëve ta largojnë thuajse krejtësisht sëmundjen.

Obeziteti është faktori më i madh i rrezikut për zhvillimin e tipit 2 të diabetit. Rrjedhimisht, arsyeja se përse shkalla e tipit 2 të diabetit është në rritje ka të bëjë se njerëzit vazhdimisht po shtojnë peshë dhe po e shmangin aktivitetin fizik.

Prandaj, ekspertët rekomandojnë që njerëzit ta kuptojnë rëndësinë e menaxhimit të peshës përmes rritjes së aktivitetit fizik dhe mbikëqyrjes së ushqimit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/10/2019 - 13:14

Të gjithë e kemi pyetur të paktën një herë veten se sa do të arrinin të mbijetonin nëse nuk do të konsumonim bukë apo ujë.

Përgjigjen e kësaj pyetje e ka dhënë eksperti Richard Lee Fulgham.

Postuar: 21/10/2019 - 13:40

Mjeku i famshëm Oz ka zbuluar se çaji me banane është një pije ideale për një gjumë të mirë.

Postuar: 21/10/2019 - 13:18

Aspirina është e njohur për aftësinë e saj për të lehtësuar dhimbjen nga lëndimet e lehta dhe gji

Postuar: 21/10/2019 - 12:37

Diabeti është një ndër sëmundjet më të përhapura në mbarë botë dhe ka përfshirë të gjitha moshat.

Postuar: 21/10/2019 - 09:17

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por kur është koha e duhur për të

Postuar: 20/10/2019 - 11:32

Të gjithëve na ndodh që shpesh të vuajmë nga dhimbjet e kokës, ankthi apo kapsllëku.

Postuar: 19/10/2019 - 12:22

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë merr të dytin.