Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vuani nga migrena? Ja cilat janë ushqimet që e shkaktojnë atë

Postuar: 09/11/2018 - 16:35

Alkooli: vera sidomos e kuqe, besohet të jetë një shkas për shfaqjen e sëmundjes së migrenës. Sipas një studimi në Brazil, personat që vuanin nga migrena thonë se alkooli ndikon në dhimbjet që sjell migrena. Arsyeja është ende e pa zbuluar plotësisht por disa ekspertë besojnë se përbërësit e caktuar në verë, si taninet dhe flavonoidet, janë shkaktarët. Një studim i 2014 doli në konkluzionet se pirja e alkoolit mund të çojë në dehidratim, e cila gjithashtu mund të kontribuojë  në dhimbjen e kokës, thotë dr. Peterkin.
Kafeina: nëse jeni  prekur nga migrena, kujdesuni për të eliminuar kafen ose pijet e tjera që përmbajnë kafeinë. Kafeina prek receptorë të caktuara në tru që janë të lidhura me migreinën, sipas një studimi të vitit 2009.

Djathi i mykur (Gorgonzola): Hulumtimet tregojnë se këto djathra mund të përmbajnë disa përbërës quajtur tiramine, që mund të ndërveprojnë në trup dhe të shkaktojnë migrenën.

Ushqimet bishtajore: fasule, bizele, dhe thjerrëzat dyshohet se shkaktojnë migrenë, thotë Dr Traub, edhe pse faktorët më të zakonshëm , janë alkooli dhe kafeina.

Arra: Në qoftë se çdo herë që hani një grusht arra keni dhimbje koke atëherë jeni të prirur për t’u prekur nga migrena.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/03/2019 - 20:00

Lulja e kamomilit ka përfitime me të vërtetë të mahnitshme, të dobishme që nuk janë të kufizuara vetëm në përdorimin që bëjmë për qetësimin.

Postuar: 19/03/2019 - 19:46

Problemet me trupin mund të na i tregojnë edhe pjesë të ndryshme.Një ndër sëmundjet më të përhapu

Postuar: 19/03/2019 - 19:06

Xhinxheri është një aleat i shkëlqyer natyror kundër llojeve të ndryshme të sëmundjeve dhe në kët

Postuar: 19/03/2019 - 19:05

 Të gjitha ilaçet përmbajnë të paktën një përbërës që shkakton alergji.

Postuar: 19/03/2019 - 18:39

 Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur nëpër kuzhinat e të gjithë botës.

Postuar: 19/03/2019 - 16:51

Përkujdesja për gojën tuaj është e rëndësishme jo vetëm për dhëmbët, por për shëndetin tuaj të pë

Postuar: 19/03/2019 - 16:20

Do t’ju kenë dhënë shumë mendime se çfarë kripe duhet të përdorni së fundmi.