BREAKING NEWS

Kryeministri Rama ‘ngre’ traun, hapet zyrtarisht rruga e rëndësishme në vendin tonë (VIDEO-LIVE)

Kryeministri Rama ‘ngre’ traun, hapet zyrtarisht rruga e
x
BREAKING NEWS

Deputetja e njohur shqiptare jep lajmin TRONDITES, rrëqeth me mesazhin dhe ka një lutje për të gjithë: Më është rikthyer sërish tumori në tru. Të mërkurën do duhet prapë me u përballë mes jetës edhe vdekjes!

Deputetja e njohur shqiptare jep lajmin TRONDITES, rrëqeth me mesazhin dhe
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x
BREAKING NEWS

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart Taçit? Braçe shpërthen i revoltuar dhe “hedh topin” tek Arben Ahmetaj: Unë siguroj dokumentin e plotë dhe në atë datë unë kam qenë vetëm deputet

Kush është zv.kryeministri që doli tek përgjimet e Rezart
x

Shëndeti

Vuani nga ndjesia e vapës së tepërt? Këto janë shkaqet shëndetësore pse ndodh kjo

Vuani nga ndjesia e vapës së tepërt? Këto janë shkaqet

Shumë persona vuajnë ndjesinë e vapës së tepërt edhe në rastin kur koha nuk është e ngrohtë.

Por sado e çuditshme të duket, ndjesia e nxehtësisë së tepërt është një pasojë e një problemi shëndetësor e jo një tekë e momentit.


Cilat janë shkaqet e vapës së vazhdueshme

Hipertiroidizmi

Sipas të dhënave problemet me tiroiden, sidomos prodhimi i tepërt i hormoneve përshpejton ritmin energjik të trupit, gjë që shkakton nxehtësi të tepërt e të vazhdueshme.

Menopauza

Fundi i ciklit menstrual që ndodh rreth moshës 50 vjeçare u ‘dhuron’ femrave ethe të nxehta krejt të papritura.

Temperatura e trupit rritet shpejt dhe shkakton djersitje të tepërt, marramendje dhe rrahje të çrregullta të zemrës.

Temperatura

Temperatura normale e trupit është 37 gradë. Nëse ajo rritet më tepër, trupi vuan nga temperatura.

Temperatura zakonisht rritet kur trupi po përpiqet të luftojë viruse ose baktere.

Kafeina

Kafeina largon përgjumjen e mëngjesit por edhe rrit temperaturën e trupit.

Nëse merrni më shumë kafeinë, tensioni i gjakut rritet bashkë me aciditetin në stomak dhe nivelin e sheqerit në gjak.

Ushqimet pikante

Ushqimet pikante rrisin temperaturën e brendshme të trupit dhe ju bëjnë të djersini.

Nuk ka asnjë arsye për shqetësim, gjithmonë nëse nuk e teproni me ushqimet pikante.

Aktiviteti fizik

Gjatë aktivitetit fizik, trupi djeg shumë energji por prodhon po aq nxehtësi.

Qarkullimi i gjakut bëhet më i shpeshtë nën lëkurë dhe trupi përpiqet të ulë temperaturën nëpërmjet djersës.

Diabeti

Enët e gjakut të njerëzve që vuajnë nga diabeti i tipit 1 dhe 2 nuk zgjerohen siç duhet gjë që e bën të vështirë qarkullimin e gjakut në lëkurë me qëllim freskimin e trupit.

Mosha

Me kalimin e moshës, sistemi i brendshëm freskues i trupit nuk funksionon siç duhet.

Zemrës i nevojitet të pompojë më shumë gjak në sipërfaqe, por me kalimin e moshës zemra nuk është më aq e fortë.

Sëmundjet kardiovaskulare

Sëmundjet kardiovaskulare nënkuptojnë një zemër më të dobët e cila has vështirësi në shpërndarjen e gjakut në të gjithë trupin.

Ky i fundit është gjithmonë i nxehtë, gjë që nxis atakun në zemër.

Mungesa e ujit

Nëse nuk hidratoheni siç duhet, trupi nuk do të djersisë dhe nuk do të arrijë të freskohet.

Mbipesha

Mbipesha e bën më të vështirë punën e organizmit për t’u vetëftohur.

Për këtë arsye rekomandohet që të bini nga pesha në mënyrë të shëndetshme./AgroWeb