Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vuani nga njëra prej këtyre 6 sëmundjeve? Hidhni ilaçet, konsumoni vetëm banane dhe do të befasoheni nga rezultati

Postuar: 11/11/2019 - 14:07

Të pasura me vitamina dhe minerale, bananet janë frutat më të shëndetshme në botë. Konsumimi i të paktën një bananeje në ditë ju ndihmon të ulni rrezikun për t’u prekur nga sëmundje të ndryshme dhe përmirëson shëndetin.

Bananet janë gjithashtu një nga frutat më të preferuar të pothuajse gjithë njerëzve. Por, e dinit që banania mund të jetë më e mirë se një ilaç? Nëse për çdo problem me shëndetin merrni ilaçe, ju mund të bëheni të varur ndaj tyre, pa harruar efektet e shumta anësore që ata kanë. Prandaj është mirë që për probleme të vogla të përdorni kura natyrale dhe të ushqeheni me ushqime të shëndetshme, si fruta dhe perime.

Këto 6 probleme me shëndetin mund të zgjidhen më mirë me banane:

Problemet me tretjen (kapsllëku dhe gazrat) – Ky frut është një probiotik që stimulon tretjen e ushqimeve. Fibrat e shumta në banane ndihmojnë në normalizimin e zorrëve. Ai shërben si një laksativ natyral.

Stres – Stresi prek direkt metabolizmin duke ulur nivelin e kaliumit dhe sheqerit në trup. Konsumoni një banane çdo ditë për të rregulluar nivelet e kaliumit, sheqerit dhe energjisë. Gjithashtu mbani zemrën të shëndetshme me këtë mënyrë.

Tensioni i gjakut– Shumë njerëz kanë tension të lartë të gjakut pasi kanë mungesë të kaliumit dhe konsumojnë sasi të mëdha të kripës çdo ditë. Kaliumi tërheq kripën nga ushqimi dhe e nxjerr jashtë trupit. Prandaj konsumoni banane për të mbajtur nën kontroll tensionin e gjakut.

Sindromi premenstral– Këto fruta janë të pasura me vitaminën B6, që kontrollon nivelet e glukozës. Nëse këto nivele janë në rregull, atëherë nuk do të keni shumë dhimbje para se t’ju vijë cikli menstrual. Bananet ulin gjithashtu shanset për fryrje ose dhimbjet të barkut, apo ndryshim të humorit gjatë ciklit menstrual.

Depresion– Bananet ndihmojnë në kalimin e depresionit falë niveleve të larta të triptofanit, që konvertohet në serotoninë, duke i bërë më të lumtur neurotransmetuesit e trurit.

Ndihmon për t’u dobësuar– Kombinimi i një bananie me ujë në temperaturë dhome do të përshpejtojë metabolizmin dhe mund të ndikojë në reduktimin e yndyrës në trup. Bananet përmbajnë gjithashtu një lloj niseshteje që ju bën të ndiheni të ngopur.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/12/2019 - 20:19

Gjumi është shumë i rëndësishëm për mbarëvajtjen e organeve dhe të gjithë organizmit.

Postuar: 13/12/2019 - 14:09

Një studim i publikuar më herët këtë vit shpjegon se boronicat janë ndër frutat më të mira për ul

Postuar: 13/12/2019 - 11:28

Që të ndiheni të hidratuar, të freskuar dhe të lehtë, çdo ditë mjafton të konsumoni një gotë me u

Postuar: 13/12/2019 - 10:47

Njerëzimi e ka njohur problemin e gurëve në veshka që nga viti 600 para Krishtit.

Postuar: 12/12/2019 - 20:36

Me ndryshimin e stinëve, sëmundjet më të zakonshme si përshembull gripi, janë më të pranishme në

Postuar: 12/12/2019 - 14:05

A e dinit që zemra juaj mund të rrahë edhe kur është e shkëputur nga trupi?

Postuar: 12/12/2019 - 12:52

Nuk është nevoja të shpenzoni pafund para për produkte bukurie të shtrenjta, kur mund të gjeni zë