BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Shëndeti

Vuani nga pagjumësia? Ja disa ushqime që u ndihmojnë për të "mposhtur" problemin tuaj

Vuani nga pagjumësia? Ja disa ushqime që u ndihmojnë për

Ushqimi që hani dhe koha e vakteve tuaja mund të ndikojnë në atë se sa lehtë bini në gjumë dhe sa qetësuese është nata juaj.

Prandaj rekomandohet një vakt i lehtë para gjumit, veçanërisht për njerëzit që vuajnë nga pagjumësia, pasi një sasi e vogël ushqimi në trup mund t’ju ndihmojë të flini dhe ta parandaloni çdo shqetësim që lidhet me urinë.

Kora Habinakova, eksperte e gjumit nga SleepSeeker këshillon se duhet të jetë një vakt i lehtë.

Edhe pse të gjithë reagojnë ndaj ushqimit ndryshe, ka disa rregulla të përgjithshme që mund të ndiqen.

Edhe pse konsumimi i sasive të mëdha të proteinave pak para gjumit nuk rekomandohet, në moderim, ushqime të tilla, si gjeli i detit mund të ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së gjumit dhe në uljen e shqetësimeve. Gjeli i detit përmban triptofan, një aminoacid që rrit nivelin e melatoninës në trup dhe ndihmon gjumin.

Përfshirja e peshkut, si salmoni ose toni, në vaktet tuaja të mbrëmjes është një mënyrë e thjeshtë për të rritur marrjen e vitaminës D. Mungesa e vitaminës D rrit rrezikun e çrregullimeve të gjumit dhe vështirësisë për të fjetur.

Zëvendësimi i një prej kafeve të përditshme me çaj bimor, siç është kamomili, kontribuon në përmirësimin e cilësisë së gjumit. Çaji i kamomilit redukton ndjenjat e ankthit, duke çuar në gjumë më të qetë. Përveç kësaj, ai përmban antioksidantë që thuhet se reduktojnë pagjumësinë.

Shtimi i një sasie të vogël mjalti në rostiçeri të pasdites ose vaktit të mbrëmjes do të ketë një efekt pozitiv në gjumë. Mjalti përmban glukozë, e cila mund ta ulë nivelin e oreksinës në tru, një neuropeptid që rregullon vigjilencën.