Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Vuani nga tensioni i lartë? Kjo është ajo që duhet të bëni

Postuar: 14/03/2019 - 14:56

Shtypja e lartë e gjakut është sëmundje që prek miliona njerëz anë e mbanë botës. Kjo sëmundje, që ndryshe njihet si hipertension, shkakton ekstra stres në enë të gjakut dhe organe vitale.

Ju mund ta zvogëloni rrezikun e shtypjes së lartë të gjakut duke konsumuar një dietë të shëndetshme dhe duke bërë ushtrime të rregullta fizike. Megjithatë, kur jemi te ushtrimet fizike, ekspertët thonë se duhet t’i shmangni ushtrimet e peshëngritjes, sepse vetëm sa mund t’i keqësoni simptomat e hipertensionit.

Kjo për shkak se, siç thonë ekspertët, peshëngritja e rritë shtypjen e gjakut shumë shpejt, pasi që është ushtrim shumë intensiv brenda një kohe shumë të shkurtë.

Rritja e shpejtë në presion të gjakut shkakton më shumë stres në zemër dhe enë të gjakut.

Ekspertët thonë se duhet të përqendroheni më shumë në aktivitete që u ndihmojnë enëve tuajat ë gjakut dhe zemrës.

Ata thonë se duhet t’i shmangni ushtrimet që janë shumë intensive brenda periudhave të shkurta kohore – siç është vrapimi sprint apo peshëngritja. Ecja, vrapimi i lehtë, vallëzimi dhe noti janë ndër më të mirat për pacientët me shtypje të lartë të gjakut.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2019 - 19:14

Kafeja është një ndër pijet më të konsumuara në të gjithë botën dhe sidomos dhe ne vendin tonë.Disa mendojnë se qumështi i jep një aromë më të lehtë dhe më të shijshme për kafen e tyre.

Postuar: 21/05/2019 - 18:21

Ushqyerja me gji mund të jetë diçka instiktive dhe mund të duhen vetëm pak gjëra që duhet të mban

Postuar: 21/05/2019 - 15:37

Specat e djegës tani janë në qendër të vëmendjes tek doktorët, për shkak të përfitimeve shëndetës

Postuar: 21/05/2019 - 14:48

Shega përmban një molekulë që quhet urotilina, e cila sipas analizave, rezulton se forcon ndjeshë

Postuar: 21/05/2019 - 12:55

Ndoshta ju keni dëgjuar ndonjëherë për përfitimet e të ngrënit mjaltë, por ju a e dini se çfarë n

Postuar: 21/05/2019 - 10:18

Sindroma e këmbëve të lodhura (RLS) është një çrregullim, i karakterizuar nga një nevojë e fortë

Postuar: 21/05/2019 - 09:59

Variçet janë një nga arsyet kryesore pse femrat nuk veshin funde apo veshje të shkurtra.