Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Yndyrat e shëndetshme për zemrën

Postuar: 23/06/2018 - 22:34

Që në vitin 1961 Shoqata Amerikane e Zemrës ka apeluar shmangien e yndyrave të ngopura për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Qëndrimi i tyre vlen edhe sot. Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku kryesor i vdekjes në nivel global dhe përllogariten një në tri vdekje në SHBA për shkak të problemeve me zemrën. Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon zëvendësimin e yndyrave të ngopura si gjalpë ose vaj kokosi me opsione të ndryshme yndyrash të pangopura si vaji i misrit apo sojës, për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe për të përmirësuar nivelin e kolesterolit.

Studimet kanë treguar se reduktimi i konsumit të yndyrave të ngopura dhe zëvendësimi i tyre me zgjedhje të shëndetshme mund të ulë riskun e sëmundjeve kardiovaskulare me 30%, përqindje kjo e krahasueshme me rezultatin që japin përdorimi i disa medikamenteve.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 16

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2018 - 23:57

 Ka një mundësi që gluteni të bëjë disa njerëz depresivë ose të lodhur dhe shpesh mund të jetë shkak i problemeve të stomakut, sipas një studimi nga shkencëtarët në Universitetin La Troub në Melburn, të paraqitur

Postuar: 19/09/2018 - 23:20

Vjen një lajm i mirë për të gjithë adhuruesit e kafesë: Është e mirë për trurin, lëkurën dhe trup

Postuar: 19/09/2018 - 23:15

Ti, vëllai dhe motra jeni grindur gjithmonë për të qenë më të favorizuarit e prindërve, por mund

Postuar: 19/09/2018 - 20:28

Përdorimi i antibiotikëve shpesh herë sjell efekte anësore dhe për këtë arsye, vitet e fudit po s

Postuar: 19/09/2018 - 20:02

Nëse dëshironi të humbni peshë shpejt, një dietë e orientuar tek vezët e ziera mund të jetë efekt

Postuar: 19/09/2018 - 19:07

Një adoleshent australian dëmtoi përgjithmonë shikimin me treguesin e tij me lazer.

Postuar: 19/09/2018 - 18:33

 Prezervativi përdoret vetëm një herë!