Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbulim i rëndësishëm për diabetin/ Shkencëtarët japin lajmin që të gjithë po e prisnim

Postuar: 18/10/2018 - 10:09

Në botën e sotme ekzistojnë më shumë se 415 milionë njerëz me diabet dhe deri në vitin 2030 parashikohet se do të jetë shkaktari i shtatë kryesor i vdekjes.
 
“Nivelet e sheqerit në gjak mund të jenë më shumë se kurrë të lejuara”.
 
Njerëzit me diabet të tipit 1 dhe shumë me tipin 2 duhet të monitorojnë vazhdimisht nivelet e sheqerit në gjak dhe të rregullohen me injeksione të hormoneve të insulinës, shkruan albinfo.ch.
Injeksioni i insulinës është një mënyrë efektive për trajtimin ose kontrollimin e kësaj gjendjeje kronike, por nuk është i përsosur.
 
Pa insulinën, njerëzit me diabet rrisin nivelin e sheqerit në gjak, ndihen shumë keq, kanë dhimbje koke dhe gjithashtu mund të humbin vetëdijen.
Prandaj, janë kryer shumë hulumtime për të bërë të mundur që pa përdorimin e injeksioneve të insulinës të kontrollohet sëmundja dhe mbi të gjitha ka të bëjë me informimin e njerëzve për një zgjidhje të shëndetshme jetësore për të parandaluar ndodhjen e diabetit tip 2.
 
Shkencëtarët kanë kryer një eksperiment me minj që duket se premton, dhe në qoftë se hulumtimet e mëtejshme tregojnë një efekt të ngjashëm mbi njerëzit që zakonisht kafja të ndikojë në nivelet e glukozës dhe ndjeshmërisë së insulinës njerëzore – atëherë diabetikët mund të zëvendësojnë dy ose injeksione të përditshme të insulinës me pije me kafeinë që do të merret para ngrënies. Dëshmi të mëtejshme nevojiten për të vërtetuar efikasitetin e këtij hulumtimi.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/08/2019 - 16:28

Secili prej nesh e di: të kemi një mjedis të shëndetshëm në shtëpi, duhet të respektojmë rregullat bazë të higjienës. Pastërtia dhe rendi janë padyshim faktorë shumë të rëndësishëm.

Postuar: 22/08/2019 - 20:18

Sherebela është një bimë me veti mjekësore, e njohur gjerësisht nga të gjithë njerëzit.

Postuar: 22/08/2019 - 19:33

Zbardhuesi me klor është një nga artikujt më të përdorur në shtëpinë e secilit prej jush.

Postuar: 22/08/2019 - 10:16

Personat që prej shumë vitesh janë konsumues të duhanit, e kanë shumë të vështirë të heqin dorë m

Postuar: 21/08/2019 - 23:44

Kanabisi mund të jetë çelësi për të luftuar kancerin e pankreasit, një nga tumoret më vdekjeprurë

Postuar: 21/08/2019 - 17:40

Ka 3 gjëra që ju duhet t’u kushtoni gjithmonë vëmendje, sidomos në verë: të mbani lëkurën t

Postuar: 21/08/2019 - 11:04

Hulumtuesit kanë zhvilluar një test të gjakut që mund të zbulojë shanset e tuaja për vdekje brend