BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Shëndeti

Zbulohet bakteri i ri që po sfidon ligjet e biologjisë, çfarë i ka befasuar shkencëtarët

Zbulohet bakteri i ri që po sfidon ligjet e biologjisë,

Një bakter në përmasa të tilla saqë shihet me sy të lirë, sfidon ligjet e biologjisë.

Bakteri është një centimetër i gjatë dhe u zbulua në kënetat e mangrove në Karaibe, në arkipelagun e Guadelupes. Thiomargarita magnifica, jo vetëm që është 5000 herë më i madh se shumica e baktereve, por ka edhe gjithashtu një strukturë të brendshme komplekse, e cila mund të anashkalojë kufizimet e zakonshme fizike dhe energjike që hasin të afërmit e saj.

Zbulimi, i botuar në revistën “Science”, është bërë në Laboratorin Kombëtar Amerikan Lawrence Berkeley dhe sugjeron se ky mund të jetë vetëm i pari i një grupi bakteresh gjigante që ende nuk janë zbuluar.

“Me siguri mund të presim zbulimin e baktereve të tjera, madje edhe më të mëdha: është një lloj që zakonisht jeton në mjedise shumë jomikpritëse dhe për këtë arsye janë ende pak të studiuara”, thotë për ANSA Fiorentina Ascenzioni, profesoreshë e mikrobiologjisë në Universitetin La Sapienza. "Ndër të tjera, ato mund të na bëjnë të kuptojmë më mirë evolucionin e jetës në Tokë sepse ato mund të paraqesin karakteristika të ndërmjetme midis baktereve dhe organizmave më kompleksë".

Tradicionalisht bakteret janë të dukshme vetëm me anë të mikroskopëve të aftë për të zmadhuar objektin e vëzhguar nga 100 në 1000 herë, por në këtë rast ishte e mundur të shihej bakteri i ri pa pasur nevojë të përdoret asnjë mjet zmadhues.