Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbulohet ushqimi më i mirë për gratë shtatzëna!

Postuar: 15/08/2018 - 19:28

Një studim i ri, që ka grumbulluar të dhëna nga 18 studime të mëparshme, ka zbuluar se kush është ushqimi më i mirë për femrat që presin një fëmijë.

 
Sipas studimit, veza ul mundësinë për lindje të parakohshme dhe ul rrezikun e depresionit.
 
Autorja e studimit dhe dietologia Cordelia Woodward tha: “Vezët janë të pasura me proteina, me vlera ushqyese dhe burim vitamine D, që është thelbësore për shtatzëninë. Përmbajnë edhe acide yndyrore që ulin rrezikun e lindjes së parakohshme dhe rrezikun e depresionit te nëna”.
 
Studimi është publikuar në “Network Health Digest”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 50

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2018 - 17:43

Te ne më e përhapur është Preshti apo Lule Gjaku (lat. Pteridium akuilinum). Kur gjethet e bimës, në vjeshtë, të janë tharë, duhet hequr nga bima dhe të mbushni mbështjellësin e jastëkut.

Postuar: 18/11/2018 - 15:29

Ndryshimi i stinëve e plogështon sistemin imunitar dhe pengon luftimin me efikasitet të sëmundjev

Postuar: 17/11/2018 - 20:05

Bardhësia e dhëmbëve është dhe dëshira e secilit nga ne.

Postuar: 17/11/2018 - 19:58

Të përzierat janë vërtet të bezdisshme gjatë shtatzënisë.

Postuar: 17/11/2018 - 19:40

Qeni konsiderohet miku më i mirë i njeriut.

Postuar: 17/11/2018 - 19:33

Një studim i fundit jep një këshillë të rëndësishme për gratë shtatzëna.

Postuar: 17/11/2018 - 18:57

Furra e mikrovalës nuk është zgjedhje e duhur për llupësit e ushqimit, mirëpo nëse nuk keni kohë,