Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbulohet virusi që shkaktonte paralizë te fëmijët

Postuar: 19/04/2019 - 20:15

Shkencëtarët janë një hap më afër për të zbuluar se çfarë po shkakton një sëmundje misterioze si polio, e cila goditi dhe paralizoi qindra fëmijë në Britani dhe SHBA vitin e kaluar.

Hulumtimi i ri në Minnesota ka dëshmuar se një virus tashmë i njohur ka shkaktuar të paktën një rast të mielitit akut të dobët (AFM), një sëmundje potencialisht vdekjeprurëse që dëmton nervin, njofton Klan Kosova.

AFM ishte diagnostikuar vitin e kaluar në të paktën 228 njerëz në SHBA dhe 28 në Britani të Madhe, shumë prej të cilëve fëmijë të vegjël.

Sëmundja e pashërueshme është dëmtuese dhe shpesh i lë pacientët me krahë dhe këmbë të paralizuara.

Por mjekët dhe shkencëtarët kanë qenë të habitur nga gjendja, duke u përpjekur për të kuptuar se çfarë e shkakton dhe vetëm duke qenë në gjendje ta vërejnë atë sapo të fillojnë simptomat.

Hulumtuesit nga Minessota dhe Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raportuan se gjetën Enterovirus-D68 në lëngun kurrizor të një prej gjashtë fëmijëve që vuanin nga mieliti akut i dobët ose AFM.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në dietën tonë të përditshme.
 

Postuar: 23/05/2019 - 07:26

Ushqyerja në syfyr është shumë e rëndësishme pasi koha e agjërimit është e gjatë.

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëv

Postuar: 22/05/2019 - 19:24

Limoni është agrume që historikisht lidhet me të ashtuquajturat "metodat kuruese natyrore&qu

Postuar: 22/05/2019 - 09:44

Një studim gjerman ka treguar se si tensioni i lartë mund të ulet me muzikën klasike të Wolfgan

Postuar: 22/05/2019 - 09:06

Prej vitesh është debatuar mbi faktin nëse vezët janë të mirë apo të këqija për ty?

Postuar: 21/05/2019 - 23:42

 Të gjithë ju që jeni në një lidhje, duhet të dini të dalloni se kur diçka po shkon keq, dhe