Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbulojeni sa inteligjent jeni vetëm duke parë këto pjesë të trupit tuaj

Postuar: 18/04/2019 - 09:53

Ne të gjithë kemi dëgjuar për stereotipe se njerëzit që kanë syze duke inteligjentë. Por sipas një studimi të Universitetit të Edinburgut, mund të ketë njëfarë të vërtete për këtë. Sipas shkencës, ka shumë mënyra që tiparet e trupit të një personi mund të tregojnë sa të zgjuar janë.  Bright Side tregon se cilat pjesë të tjerat të trupit tregojnë një tru shumë inteligjentë:

Gjatësia: njerëzit më të gjatë janë shpesh më të mençur se njerëzit më të shkurtër. Sipas një teorie, të qenit i gjatë i ndihmon njerëzit të japin status, kështu që historikisht njerëzit më të gjatë kanë më shumë mundësi për udhëheqje, duke i lejuar ata të kenë më shumë qasje në informacion. Më pas ata do të kalojnë gjatësinë dhe statusin e tyre tek fëmijët e tyre. Njerëzit më të gjatë tentojnë të kenë punë më të mirë, duke i lejuar ata të edukojnë më mirë fëmijët, të cilët me gjasë do të trashëgojnë gjatësinë e tyre, duke vazhduar ciklin.

Madhësia e gjoksit: Sipas një studimi, gratë me gjoks më të madh kanë tendencë të kenë inteligjencë më të lartë. Jo vetëm që gratë me gjoks më të madh duket se janë në përgjithësi më inteligjente, por gratë me gjini mesatare tregojnë gjithashtu zgjuarsi më shumë se ato gra me gjoks më të vogël. Kjo duhet të shërbejë si një kujtesë që steriotipet jo gjithmonë duhen besuar plotësisht.

Ngjyra e syve: Sytë e kaltër mund të shfaqin një intelekt të lartë. Shumë personazhe inteligjentë të famshëm kanë pasur sytë blu si Stephen Haëking dhe Marie Curie. Duke pasur pigment më pak se sytë ngjyrë kafe, drita depërton më shumë në sytë e kaltër sesa në sy kafe. Megjithatë, kjo gjithashtu mund të shkaktojë që sytë të bëhen më të ndjeshëm ndaj dritës.

 

Një kokë e madhe: Ndërsa ka debat rreth asaj se sa madhësia e trurit kontribuon në inteligjencën, të kesh një kokë të madhe mund t’ju bëjë më të mençur, por jo për arsyet që mendoni. Dendësia e ulët e neuroneve brenda trurit mund të ndihmojë trurin tuaj të punojë në mënyrë efikase.

Madhësia e ballit: Sipas “Chinese face reading”, të kesh një ballë të gjerë është një shenjë e inteligjencës dhe aftësisë. Në përgjithësi, ata gjithashtu besohet të jenë në gjendje të kryejnë detyrat më herët dhe zakonisht nuk kanë nevojë për shpjegime të shumta.  

Qimet e trupit: Meshkujt që kanë qime më të dukshme në trup u gjetën se kanë IQ më të lartë. Një studim që përfshiu studentët mjekësorë amerikan pohoi se pothuajse gjysma e mjekëve të trajnuar kishin shumë flokë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/08/2019 - 16:28

Secili prej nesh e di: të kemi një mjedis të shëndetshëm në shtëpi, duhet të respektojmë rregullat bazë të higjienës. Pastërtia dhe rendi janë padyshim faktorë shumë të rëndësishëm.

Postuar: 22/08/2019 - 20:18

Sherebela është një bimë me veti mjekësore, e njohur gjerësisht nga të gjithë njerëzit.

Postuar: 22/08/2019 - 19:33

Zbardhuesi me klor është një nga artikujt më të përdorur në shtëpinë e secilit prej jush.

Postuar: 22/08/2019 - 10:16

Personat që prej shumë vitesh janë konsumues të duhanit, e kanë shumë të vështirë të heqin dorë m

Postuar: 21/08/2019 - 23:44

Kanabisi mund të jetë çelësi për të luftuar kancerin e pankreasit, një nga tumoret më vdekjeprurë

Postuar: 21/08/2019 - 17:40

Ka 3 gjëra që ju duhet t’u kushtoni gjithmonë vëmendje, sidomos në verë: të mbani lëkurën t

Postuar: 21/08/2019 - 11:04

Hulumtuesit kanë zhvilluar një test të gjakut që mund të zbulojë shanset e tuaja për vdekje brend