Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbuloni 5 elementët që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e lëkurës tuaj

Postuar: 15/03/2019 - 23:38

 Produktet natyrale të bukurisë kanë gjithnjë efekt mjaft pozitiv në lëkurë. Por sipas faqes “Healthy-life” disa produkte natyrale garantojnë një lëkurë më të freskët dhe të kuruar.

 
1-Ingredientët me bazë frutore
 
Acidet që ndodhen tek frutat ndikojnë që të mos plaken qelizat e fytyrës. Një shembull për këtë është kastraveci, i cili ndihmon në forcimin e flokut, shega ndihmon në rigjenerimin e lëkurës si dhe rrit sasisë e kolagjenit dhe gjithashtu manaferrat freskojnë lëkurën e fytyrës.
 
2-Vitamina C
 
Vitamina C rigjeneron lëkurën e lodhur si dhe zhduk zonat me pigment të errët dhe mbron lëkurën nga ndotjet e jashtme.
 
3-Probiotikët
 
Probiotikët ndikojnë në lëkurën tuaj njësoj si në zorrë, duke rritur sasinë e bakterieve të dobishme. Qetësojnë inflamacionin, aknet si dhe ekzemën.
 
4-Tërshërë
 
Mjaft e mirë për krijimin e maskave të fytyrës në kushte shtëpie, tërshëra është e pasur me vitamina,proteina dhe minerale. Gjithashtu mjaft e mirë për forcimin e flokëve.
 
5-Mjalti
 
Anti-oksidantët që ka në përbërje të tij mjalti arrijnë t’a bëjnë lëkurën të shkëlqejë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 12:53

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme. Një numër i madh i njerëzve në të gjithë botën janë të prekur nga kjo sëmundje, e cila në disa raste bëhet e rrezikshme për jetën.

Postuar: 24/05/2019 - 11:13

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gj

Postuar: 24/05/2019 - 09:19

Kinezët e kanë praktikuar artin e masazhit terapeutik të këmbëve për rreth 5,000 vjet.

Postuar: 24/05/2019 - 08:50

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet të konsumoni në qoftë se keni pësuar të paktën për

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në d

Postuar: 23/05/2019 - 07:26

Ushqyerja në syfyr është shumë e rëndësishme pasi koha e agjërimit është e gjatë.

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëv