Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbuloni 6 problemet me organizmin që mund t'ju paralajmërojnë puçrrat në fytyrë

Postuar: 08/11/2018 - 20:54

Mjekët kinezë e quajnë fytyrën ‘pasqyrë e shëndetit’, duke qenë se lëkura reagon ndjeshëm ndaj çdo keqfunksionimi dhe ndryshimi në trup, duke na dërguar  për shembull sinjale në formën e puçrrave.

Bright Side ka zbuluar disa nga problemet në organizëm që paralajmërojnë puçrrat në fytyrë.
 
Ballë dhe vetulla
 
Puçrrat në ballë ose sipër vetullave shumicën e rasteve tregojnë për probleme të caktuara gastrointestinale.
 
Përpiquni ta rregulloni këtë situatë duke eliminuar ushqimet e skuqura dhe ato me shumë yndyrë nga dieta, si dhe duke e konsumuar alkoolin në sasi të moderuar.
 
Hundë
 
Puçrrat në hundë paralajmërojnë për probleme në sistemin kardiovaskular, të cilat kanë si shkaktar kryesor stresin.
 
Përpiquni të bëni një mënyrë jetese më aktive, relaksohuni dhe bëni një gjumë të rehatshëm.
 
Vesh
 
Sipas mjekëve kinezë, lëkura në vesh është e lidhur ngushtë me mënyrën e funksionimit të veshkave dhe sistemit urinar.
 
Nëse keni puçrra në vesh, ju duhet të limitoni fillimit konsumin e kripës dhe kafes, dhe filloni të pini më shumë ujë.
 
Mollëzat e faqeve
 
Mollëzat e faqeve dhe pjesa e sipërme e tyre reflektojnë funksionin e mushkërive dhe bronket. Puçrrat e shfaqura këtu mund të tregojnë për probleme me sistemin respirator. Alergjitë mund të jenë gjithashtu një arsye e shfaqjes së tyre.
 
Ndërsa puçrrat në pjesën e poshtme të faqeve mund të tregojnë me probleme dentare.
 
Kushtojini vëmendje sistemin respirator. Mbi të gjitha, ecni më shumë, merrni ajër të pastër, hiqni dorë nga duhani dhe shmangni çdo ambient ku pihet duhani.
Tregoni kujdes me higjienën orale. Provoni të konsumoni më pak ëmbëlsira dhe shmangni pijet e gazuara.
Buza
 
Problemet dermatologjike përreth gojës mund të na sinjalizojnë për ndonjë problem me sistemin tretës.
 
Përpiquni të shmangni ushqimet e shpejta. Përfshini në dietë sa më shumë ushqime të pasura në fibra, si fruta dhe perime.
 
Mjekër
 
Puçrrat në këtë pjesë të fytyrës sinjalizojnë më shumë ardhjen e ciklit menstrual. Por, mund të jenë shenjë edhe e ndonjë çrregullimi hormonal apo problemi me sistemin riprodhues.
 
Nëse puçrrat në mjekër hiqen shpejt,  nuk është gjë për t’u shqetësuar. Në rast të kundërt, duhet të konsultoheni me një mjek

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2018 - 20:50

“Unë rekomandoj që të shohësh gjinekologutnëse rrjedhni gjak vazhdimisht vazhdimisht ose ndryshon periudha e zakonshme e menstruacioneve”, thotë Alyssa Dweck, MD, një obstetër-gjinekologe.

Postuar: 15/11/2018 - 20:22

Konsumimi i rregullt i biftekëve apo salçiçeve mund të rrisin rrezikun e kancerit të gjirit, bëjn

Postuar: 15/11/2018 - 19:58

Para se të fillojmë, a e dini çfarë janë fibroidet?

Postuar: 15/11/2018 - 19:52

Rreth kafesë janë bërë shumë studime, ku shkencëtarë të ndryshëm kanë arritur në konkluzione dhe

Postuar: 15/11/2018 - 18:57

Arrat janë të pasura me antioksidantë, të cilat i mbrojnë qelizat dhe u sigurojnë atyre jetë më t

Postuar: 15/11/2018 - 18:40

Pas shumë eksperimentesh nga dermatologë britanikë, u zbulua se deri në moshën 50-vjeçare, 50% e

Postuar: 15/11/2018 - 16:33

Pirja e moderuar mund të ketë një efekt mbrojtës, veçanërisht për zemrën dhe trurin.