Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbuloni arsyet pse fjetja zhveshur është veprim i mirë për shëndetin tonë

Postuar: 19/02/2019 - 20:27

 Ka disa arsye të mira për të filluar gjumin lakuriq. Duket e çuditshme, për disa ajo mund të përfaqësojë një traumë, por edhe ekspertët bien dakord që fjetja lakuriq përmirëson cilësinë e gjumit.

Këtu janë arsyet që do t’ju shtyjnë të braktisni pizhamet dhe mantelet e natës dhe të zgjidhni të flini lakuriq.

Si në dimër ashtu edhe në verë, temperatura mund të shkaktojë zgjim të menjëhershëm dhe të mos lejojë një gjumë të qetë, ndërkohë që gjumi i zhveshur i lejon trupit të gjejë klimën e duhur në mënyrë të pavarur, duke rregulluar sasinë dhe llojin e batanijeve që do të përdoren.

Duke lënë mënjanë pizhamet lejoni trupin të marrë frymë gjatë natës, diçka që nuk ndodh gjatë ditës, sepse ajo gjithmonë mbulohet me veshje.

Dhënia e lirisë në trupin tuaj lejon funksionimin e duhur të gjëndrave dhjamore: për më tepër, duke iu shmangur djersitjeve, flokët marrin më pak pisllëqe.

Fjetja lakuriq gjithashtu ndihmon për të humbur peshë, në fakt cilësia e gjumit përmirëson dhe ndikon në prodhimin e hormonit të rritjes i cili, nga ana tjetër, është i përfshirë në zhvillimin e muskujve dhe konsumin e yndyrës.

Kontakti i dy trupave të zhveshur sigurisht që rrit besimin dhe çon në pjesëmarrje më të madhe, kështu që të fjeturit lakuriq përmirëson marrëdhëniet shoqërore dhe riprodhimin seksual. Natyrisht, jeta seksuale gjithashtu përfiton, pasi çiftet që flenë lakuriq kanë më shumë aktivitet seksual sesa çiftet që flenë me pizhame.

Një përfitim tjetër vjen nga qarkullimi i gjakut, duke qenë i zhveshur shmang kufizimet vaskulare. Pastaj ka ndjenjën e mirëqenies dhe lumturisë që përfshin të qenit i zhveshur dhe lëviz lirshëm pa pasur ndonjë gjë që prek lëkurën. Është një kusht që ju lejon të keni më shumë besim tek vetja, sepse ju merrni më shumë besim me trupin tuaj.

Duke gjetur kombinimin e duhur të batanijeve, nivelet e kortizolit dhe kështu stresi reduktohen për t’i siguruar trupit të zhveshur ngrohtësinë e nevojshme. Së fundi duke fjetur lakuriq është gjithashtu e dobishme për ata që vuajnë nga pagjumësia. Mund të jetë një zgjidhje e mundshme për çrregullimet e gjumit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëve të identifikuar në fazën paradiabetike ka arritur në 73,000.

Postuar: 22/05/2019 - 19:24

Limoni është agrume që historikisht lidhet me të ashtuquajturat "metodat kuruese natyrore&qu

Postuar: 22/05/2019 - 09:44

Një studim gjerman ka treguar se si tensioni i lartë mund të ulet me muzikën klasike të Wolfgan

Postuar: 22/05/2019 - 09:06

Prej vitesh është debatuar mbi faktin nëse vezët janë të mirë apo të këqija për ty?

Postuar: 21/05/2019 - 23:42

 Të gjithë ju që jeni në një lidhje, duhet të dini të dalloni se kur diçka po shkon keq, dhe

Postuar: 21/05/2019 - 21:34

Mënyra e keqe e jetesës dhe konsumimi i ushqimeve të pashëndetshme shpijnë në akumulimin e panevo

Postuar: 21/05/2019 - 19:14

Kafeja është një ndër pijet më të konsumuara në të gjithë botën dhe sidomos dhe ne vendin tonë.Di