Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbuloni çfarë ju ndodh nëse humbni 15 minuta gjumë

Postuar: 24/04/2019 - 18:55

Nuk është ide e mirë që të përfundosh një punë që i përket të nesërmes, ose që nuk është dhe aq e rëndësishme. Një studim i ri tregon se nëse të vjen gjumë dhe bën rezistencë 15 minuta shkakton një ndryshim të madh në produktivitet dhe nivelin e stresit të cilat shfaqen ditën e nesërme.

 
Janë studiuesit e Universitetit nga Florida e Jugut që morën rastin e 130 punonjësve të shëndetshëm të cilët punojnë në fushën e Teknologjisë së Informacionit. Ata ndoqën performancën e tyre në punë. Kështu u zbulua se kur ata flinin 15 minuta më pak se zakonisht, ndikonte shumë në performancën e punës për ditën tjetër.
 
Kjo do të thotë rritje e nivelit të stresit, dhe ule të produktivitetit. Autori kryesor i studimit: Soomi Lee thotë: Kjo tregon se gjumi i punonjësve ka shumë rëndësi, pasi ndihmon në largimin e stresit të përditshëm kognitiv si dhe kontribuon në zhvillimin e aftësive njohëse.Njeriu ka nevojë për 8 orë gjumë që të nesërmen të jetë në formë të mirë, ndonëse të gjithë e shkelim këtë parim për hskak se bota po ecën me ritme të shpejta

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në dietën tonë të përditshme.
 

Postuar: 23/05/2019 - 07:26

Ushqyerja në syfyr është shumë e rëndësishme pasi koha e agjërimit është e gjatë.

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëv

Postuar: 22/05/2019 - 19:24

Limoni është agrume që historikisht lidhet me të ashtuquajturat "metodat kuruese natyrore&qu

Postuar: 22/05/2019 - 09:44

Një studim gjerman ka treguar se si tensioni i lartë mund të ulet me muzikën klasike të Wolfgan

Postuar: 22/05/2019 - 09:06

Prej vitesh është debatuar mbi faktin nëse vezët janë të mirë apo të këqija për ty?

Postuar: 21/05/2019 - 23:42

 Të gjithë ju që jeni në një lidhje, duhet të dini të dalloni se kur diçka po shkon keq, dhe