BREAKING NEWS

Frrok Çupi plas “bombën”: Meta do të arrestohet me urdhër të NATO për “puçin” në Rinas, ka spiunuar kundër SHBA, u shërben forcave jo mike

Frrok Çupi plas “bombën”: Meta do të arrestohet me
x

Shëndeti

Zbuloni çfarë ndodh me ju nëse konsumoni deri në 3 banane në ditë

Zbuloni çfarë ndodh me ju nëse konsumoni deri në 3 banane

Bananet mund t'i listojmë pa frikë në grupin e frutave të preferuara. Janë gjëja e parë që na shkon ndërmend nëse nxitojmë dhe dalim nga shtëpia pa ngrënë apo edhe si përbërës kryesor në një ëmbëlsirë a smoothie.

Nëse jeni të fiksuar pas tyre, na lini t'ju themi se numri magjik është tre. Duke ngrënë tre banane në ditë, ju i jepni trupin tuaj 1500mg kalium, dhe shumë përfitime të tjera shëndetësore.


Bananet ulin presionin e lartë të gjakut.

Ato përmirësojnë tretjen.


Bananet përmirësojnë shëndetin kardiovaskular.


Bananet ndihmojnë në krijimin e qelizave të shëndetshme.


Ato nuk irritojnë traktin gastrointestinal.


Bananet janë të pasura me vitaminë C.


Përmirësojnë performancën tuaj sportive, në palestër etj.


Ky lloj fruti lufton aneminë.


Bananet "shtypin" brejtjet e urisë.


Ato ju ngrenë humorin e ju bëjnë të ndiheni më mirë.

Gjithashtu duhet të dini se lëkurat e thara të bananes bëjnë një humus perfekt për bimët dhe lulet që keni në shtëpi apo kopshtin tuaj. Për më tepër nëse fërkoni dhëmbët me lëkurën e tyre, do të vini re për pak kohë se ata do të zbardhen në nivel të dukshëm.

Më të lexuarat