BREAKING NEWS

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda që kam bërë me kolegët që punojnë aty

Sulmi ndaj “Top Channel”, analisti: U kalua vija e kuqe, ja biseda
x
BREAKING NEWS

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel, policia ndalon ish-dhëndrin e Pal Kolës, ja çfarë ka zbuluar gazetari Elton Qyno

Hetimet marrin kthesë tjetër? Sulmi me armë tek Top Channel,
x
BREAKING NEWS

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam dërguar drejtuesëve të policisë

Sulmi me armë në Top Channel/ Gazetari: Ja mesazhi që u kam
x
BREAKING NEWS

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i sigurisë: U shërben interesave të pronarëve, përfshirjen e medias me krimin

Analisti flet për sulmin ndaj Top Channel, ku humbi jetën roja i
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas asimilimit të PD-së

Zgjedhjet e 14 majit/ Gazetari: Ju tregoj skenarin e Berishës pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?" Klodiana përplaset keq me Ramën: Nëse nuk më lë ta shpjegoj le ta mbyllë ekranin moderatorja, kjo është jeta e neveritshme

Plas sherri në studio/ "A po iu imiton ju krimi i organizuar?"
x
BREAKING NEWS

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që kanë dashur të përcjellin autorët

Analisti Vangjeli flet për sulmin ndaj Top Channel: Ja mesazhi që
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt

Zgjedhjet e 14 majit/ Andi Bushati zbardh skenarin e Alibeajt
x

Shëndeti

Zbuloni disa nga përfitimet shëndetësore të limonit, si ndihmon në simptomat e diabetit

Zbuloni disa nga përfitimet shëndetësore të limonit, si

Kur bie fjala tek agrumet, limoni zë padyshim vendin e parë. Përveç përfitimeve të shumta shëndetësore, limoni mund të ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të niveleve të sheqerit në gjak.

Studimet ku AgroWeb.org mbështetet, tregojnë se limoni dhe veçanërisht lëkura e tij, mund të ndihmojë me diabetin, për këtë ju ftojmë të lexoni më poshtë.

Si ndihmon limoni në lidhje me diabetin:

Limonët por edhe agrumet e tjera nuk mund të kurojnë diabetin, por përsëri mund të jenë të dobishëm sepse mund të ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak.

Ato mund të kontribuojë në shmangien mbipeshës, sëmundjet e zemrës dhe gjendje të tjera që mund të përkeqësojnë këtë lloj diabeti.

Limonët mund të jenë veçanërisht të fuqishëm për njerëzit me diabet të tipit 2. Një studim zbuloi se lëkurat e limonit mund të parandalojnë thithjen e sheqerit në gjak.

Ata gjithashtu mund të ulin nivelet e glukozës, të zvogëlojnë rezistencën ndaj insulinës dhe të rregullojnë metabolizmin tuaj.

Një studim tjetër, të cilit AgroËeb.org iu referua, zbuloi se frutat agrume ndihmuan në uljen e mbipeshes.

Meqenëse mbipesha është e lidhur me këtë lloj diabet dhe kushte të tjera të pafavorshme shëndetësore, kjo mund të jetë një arsye e rëndësishme për t’i treguar limonit pak rëndësi.

Limonët  zakonisht njihen si të sigurt, por mund të ketë disa efekte anësore si:

-Për shkak të aciditetit të lartë, ata mund të gërryejnë smaltin e dhëmbëve ose të fshkaktojnë urth.

-Limonët mund të kenë efekt diuretik.

-Në sasi të tepërt, oksalatet në lëvoret e limonit mund të formojnë në gurë në veshka.

Është e rëndësishme të modifikoni konsumin e limonit sipas nevojës.

Si të shtoni më shumë limon në regjimin tuaj ushqimor

Ka shumë mënyra për të përfshirë limonin në ushqimet dhe pijet tuaja, disa prej tyre janë:

-Përdorini për të bërë një limonatë.

-Shtoni lëkurë limoni të freskët në oriz, makarona ose perime.

-Zëvendësoni uthullën në sallatë, me lëngun e limonit.

-Shtrydhni lëngun dhe tulin e një limoni në supën tuaj të preferuar.

-Shtoni lëngun e limonit në kos, humus ose salcë për një shije të re.

-Shtoni limon në sallata frutash.

-Vendosni në peshkun ose pulën tuaj  feta limoni.

-Përdorni lëng limoni për të marinuar shpendët, prodhimet e detit ose perimet