Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbuloni mënyrat si ta dalloni nëse mishi që bleni është i freskët

Postuar: 21/04/2019 - 13:57

 Ushqimi gjithmonë është i rëndësishëm për shëndetin dhe konsumatorët janë ata që bëjnë zgjedhjet e tyre për çka do të konsumojnë.

Ajo që është më e rëndësishme në një vakt ushqimor është freskia e produkteve që konsumohen, mbi të gjitha mishi.

Të dhënat e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Bujqësinë dhe Ushqimin, siç raporton revista Monitor, tregojnë se në vendin tonë konsumi i mishit për frymë arrin në 44 kg në një vit.

Të dhënat tregojnë se konsumi i mishit në vendet e Bashkimit Europian përllogaritet në 64 kg/frymë në vit.

Ndërsa në vendin tonë, pothuajse 90% e mishit të përpunuar importohet.

Prodhimi i mishit është i përqendruar në qarqet e Fierit (16%), Elbasanit (15%), Tiranës (10%) dhe Korçës (9%), të cilat së bashku përbëjnë më shumë se gjysmën e prodhimit të përgjithshëm.

Konsumatori gjithmonë është para dilemës së madhe. Të kërkojë cilësinë dhe freskinë e produktit, apo të konsumojë atë çka është servirur dhe ka një kosto të kënaqshme.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/08/2019 - 22:25

Vuani nga flokët e yndyrshëm...? Përdorni shampo farmaceotike dhe sërish nuk po shpëtoni dot nga ky problem? Më poshtë po ju renditim disa nga veset tuaja që po ju shtojnë këtë telash:

Larje e shpeshtë

Postuar: 15/08/2019 - 21:04

Perimet, frutat dhe erëzat janë pjesë e disa prej kurave më të mira mjekësore që njeriu mund të p

Postuar: 14/08/2019 - 22:14

Nisja e ditës shëndetshëm sigurisht nis nga stomaku në mëngjes.

Postuar: 14/08/2019 - 21:11

Raporti intim është një çështje shumë personale mes individësh, por me sa duket ka disa gjëra që

Postuar: 14/08/2019 - 20:17

Të gjithë duam të kemi një bark të sheshtë, por ju e dini se yndyra e barkut është më e vështirë

Postuar: 14/08/2019 - 18:59

Nisja e ditës shëndetshëm sigurisht nis nga stomaku në mëngjes.