BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Shëndeti

Zbuloni ndryshimin që i ndodh trupit nëse konsumoni dy banane çdo ditë

Zbuloni ndryshimin që i ndodh trupit nëse konsumoni dy banane

Ushqimi i shëndetshëm nuk është gjithmonë i shijshëm. Por kur bëhet fjalë për bananet, ky nuk është rasti.

Sipas “Bright Side”, ngrënia e dy bananeve në ditë mund të përmirësojë seriozisht shëndetin tuaj.

Bananet ulin presionin e lartë të gjakut, sepse përmbajnë rreth 420 mg kalium.

Bananet janë të pasura me fibra, gjë që ju largon dëshirën ëpr të grënë pas konsumimit të tyre.

Bananet gjithashtu përmbajnë një lloj niseshteje që zvogëlon oreksin dhe ju ndalon të shtoni peshë. Ul nivelin e sheqerit në gjak dhe rrit ndjeshmërinë e trupit ndaj insulinës. Nëse qelizat e trupit nuk janë të ndjeshme ndaj insulinës, ato nuk mund të thithin glukozë, dhe pankreasi fillon ta prodhojë atë në sasi më të mëdha. Nëse trupi grumbullon yndyrë, kjo varet nga insulina e pranishme.

Anemia shkakton zbehje, lodhje dhe marrje fryme. Kj vjen si rezultat i një reduktimi të qelizave të kuqe të gjakut dhe një niveli të ulët të hemoglobinës në gjak.

Bananet përmbajnë shumë hekur, i cili stimulon prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Bananet gjithashtu përmbajnë vitaminë B6, e cila rregullon nivelet e glukozës në gjak, duke ndihmuar njerëzit me anemi.

Bananet treten lehtë. Ndërkohë, amidoni rezistent që gjendet në banane nuk tretet dhe përfundon në zorrën e trashë, ku shërben si një medium ushqyes efektiv për bakteret e shëndetshme.

Bananet mund të hahen kur një person vuan nga gastriti dhe urthi, si dhe rikthejnë mineralet e humbura kur një person vuan nga diarreja.

Bananet ju përmirësojnë gjendjen shpirtërore. Ato përmbajnë triptofan, e cila i nevojitet trupit në mënyrë që të marrë serotoninën (“hormonin e lumturisë”).

Mesatarisht, çdo banane përmban rreth 27 mg magnez. Ky mineral është përgjegjës për prodhimin e një gjendjeje të mirë shpirtërore dhe për një gjumë të shëndetshëm.

Bananet janë të pasura me vitaminë B6. Mesatarisht, një banane përmban rreth 20% të nevojave tuaja ditore për vitaminë B6. Kjo e ndihmon trupin të prodhojë insulinë, hemoglobinë dhe aminoacide që janë të nevojshme për krijimin e qelizave të shëndetshme.

Megjithëse zakonisht mendojmë se portokallet dhe luleshtrydhet përmbajnë sasinë më të madhe të vitaminës C, bananet në të vërtetë përmbajnë 15% të normës sonë ditore të kësaj lënde të rëndësishme.

Kaliumi që gjendet në banane mbron muskujt nga ngërçet, ndërsa karbohidratet ju japin energji të mjaftueshme për të duruar një stërvitje të rëndë.