Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbuloni rrezikun më të madh shëndetësor që fshihet pas shpëlarësve të gojës

Postuar: 19/03/2019 - 16:51

Përkujdesja për gojën tuaj është e rëndësishme jo vetëm për dhëmbët, por për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Sëmundjet që vijnë nga çamçakëzi kanë qenë të lidhur me sëmundjen e Alzheimerit dhe zemrës. Shpëlarësi nuk ndikon në sëmundjet që përmendën më sipër por në diçka tjetër: mund të rris presionin e gjakut.

 
Pse? Sepse goja përmban një përzierje të baktereve të mira dhe të këqija, dhe duke mbajtur një balancë të të dyjave higjiena e gojës tuaj do të jetë gjithmonë e shëndetshme. Duke përdorur shpëlarës goje ju mund ta çrregulloni këtë balancë sipas një studimi të ri që u botua në “Frontiers in Microbiology Cellular and Infection.” Bakteret e mira në gojë lejojnë konvertimin e nitrateve dietike - zakonisht të gjetura në perime dhe në oksid nitrik . Kjo molekulë, nga ana tjetër, ndihmon në mbajtjen e niveleve të forta të presionit të gjakut.
 
 
Problemi i shpëlarësit? Gargarët që bëni me të përmbajnë një përbërës antiseptik të quajtur chlorhexidine. Ai mund të shkatërrojë bakteret në gojë që prodhojnë oksid nitrik. Studimi i 26 personave tregoi se përdorimi i shpëlarësve të gojës me chlorhexidine dy herë në ditë për një javë u shoqërua me një rritje "të konsiderueshme" të presionin të gjakut.
 
Lajmi i mirë është se shkencëtarët zbuluan se bakteret e mira u kthyen në gojën tuaj në momentin që ndaloni përdorimin e këtyre shpëlarësve. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/04/2019 - 23:38

Brokoli padyshim, që është një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të konsumojmë, por shumë pak e dinin që është i mirë edhe për pamjen tonë të jashtme.

Postuar: 22/04/2019 - 19:14

Flokët janë një ndër elementët të cilët u marrin shumë kohë grave dhe vajzave.Këto të fundit janë

Postuar: 22/04/2019 - 18:18

Shumica prej nesh e konsumon shumë kafenë, madje ka nga ata që nuk e fillojnë dot ditën pa të.

Postuar: 22/04/2019 - 17:18

 Interneti nuk është një spital, nuk është burim i hulumtimeve mjekësore ose të paktën nuk ë

Postuar: 22/04/2019 - 14:53

Konsumimi i kastravecit ju sjell shumë përfitime shëndetësore që ndoshta nuk i kini dëgjuar më pa

Postuar: 22/04/2019 - 10:18

Vaji i ullirit është një eliksir shumë i rëndësishëm për shëndetin e njeriut.