Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbuloni sa i dëmshëm është për thonjtë natyral përdorimi i akrilikëve

Postuar: 24/09/2018 - 15:28

Thonjtë fallco akrilik jo domosdoshmërisht dëmtojnë thonjtë natyral, gjithsesi duket kujdes në përdorimin e tyre.

Ndonjëherë mes thoit natyral dhe akrilik mund të krijohet një hapësirë e vogël e cila është një ambient perfekt për lulëzimin e infeksioneve të thoit. Po infeksionet mund të krijohen edhe kur thonjtë akrilikë janë shumë të gjatë ose të ngurtë,  ose materialet me të cilat punohet nuk janë të sterilizuara.
 
Dhe nga këto infeksione thoi natyral mund të trashet, të humbasë formën dhe ngjyrën e vet. Nëse jeni alergjikë ndaj përbërësve të thonjve akrilikë, kjo mund të sjellë skuqje, ënjtje apo edhe dhimbje rreth thoit.
 
Dhe përpara se të vendosni të bëni thonjtë akrilikë duket të siguroheni që në radhë të parë estetistja të jetë e licensuar për ushtrimin e profesiont, të siguroheni që mjetet e përdorura të jenë të sterilizuara, dhe mos lejoni që kutikulat të shtyhen lart apo të priten pasi kjo rrit rrezikun e infeksionit të thoit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 16:59

Gjethet e dafinës janë të pasura me përbërës bimorë, vitamina dhe minerale plot vlera.

Zgjidhje për refluksin ose urthin:

Gjethet e dafinës ndihmojnë tretjen dhe shmangin çrregullimet në këtë sistem.

Postuar: 20/02/2019 - 16:30

Zbuloni dietën e NASA-s që do ju ndihmojë të hiqni kilogramët e tepër në një mënyrë shumë të shpe

Postuar: 20/02/2019 - 15:38

 Ekzistenca e lagështirës është një nga problemet më të zakonshme për të luftuar në shtëpinë

Postuar: 20/02/2019 - 15:24

Peshqirët janë normalisht një pjesë kyçe e rutinës higjienikë, por, sipas një eksperti, ata mund

Postuar: 20/02/2019 - 10:39

Kjo kurë e vjetër natyrale e përdorur prej shekujsh është ajo e fiqve të thatë dhe qumështit.

Postuar: 19/02/2019 - 20:27

 Ka disa arsye të mira për të filluar gjumin lakuriq.

Postuar: 19/02/2019 - 18:44

Produktet kozmetike që ne blejmë çdo ditë për pastrimin e fytyrës sigurisht që janë efektive, p