Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbuloni tani çfarë janë kokrrizat e vogla që shihni në gjuhën dhe gojën tuaj!

Postuar: 18/01/2019 - 07:47

Me siguri i keni vënë re kokrrizat e vogla që ndodhen në gjuhën tuaj dhe në të gjithë gojën. Por e dini çfarë janë? Secila prej tyre është një grumbullim i 50 deri në 100 qelizash dhe kanë funksion kryesor të testojnë ushqimin para se ta përtypni. Sapo ushqimi është futur në gojë, aktivizohen receptorët që bëjnë ndarjen e ushqimeve në të kripura, të ëmbla, të tharta, të hidhura dhe dërgohen sinjale në tru për të përcaktuar shijen që po provoni.

 
Këto kokrriza vdesin dhe rigjenerohen çdo dy javë, ose më shpesh. Sipas ‘Women’s Health Mag’ këto qeliza, por jo vetëm ndikojnë në dallimin e shijes, por me kalimin e viteve dhe ndryshimeve që pëson trupi, shqisat ndikojnë në ndryshimin e preferencave ushqimore. Pra, nëse ju urreni brokoloin, mbase në një të ardhme të afërt do e dashuroni.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/02/2019 - 20:27

 Ka disa arsye të mira për të filluar gjumin lakuriq. Duket e çuditshme, për disa ajo mund të përfaqësojë një traumë, por edhe ekspertët bien dakord që fjetja lakuriq përmirëson cilësinë e gjumit.

Postuar: 19/02/2019 - 18:44

Produktet kozmetike që ne blejmë çdo ditë për pastrimin e fytyrës sigurisht që janë efektive, p

Postuar: 19/02/2019 - 14:20

Është një nga perimet që sjell më shumë freski në gatime.

Postuar: 19/02/2019 - 14:11

Dhimbjet nga kjo sëmundje vijnë për shkak të problemeve të ndryshme shëndetësore, duke i lënë pac

Postuar: 18/02/2019 - 18:58

Të kesh dhëmbë të bardhë është dëshira e shumë njerëzve dhe për ata që nuk i kanë, përpiqen ta ar

Postuar: 18/02/2019 - 18:15

Edhe pse meshkujt vuajnë më shumë nga rënia e flokut, janë vajzat ato që ankohen më shpesh.

Postuar: 18/02/2019 - 17:56

Një grup shkencëtarësh nga Hong Kongu kanë tronditur botën me studimin e tyre.Ata prete