Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbuloni të gjitha përfitimet e bimës aromatike të dafinës

Postuar: 21/03/2019 - 15:43

 Dafina është një bimë aromatike që nuk kërkon kujdes të veçantë për t’u rritur dhe përshtatur për çdo lloj klime.

Gjethet e saj korrren gjatë gjithë vitit dhe janë të pasura me përbërës aktivë dhe përfitime për trupin tonë. Përdorimet e saj kanë origjinën në antikitetin grek, ku mjekët e asaj kohe e përdorën atë për të trajtuar sëmundje të ndryshme përmes zierjeve.

Gjethet e saj të freskëta, në sajë të pranisë së lartë të Vitaminës C kanë vetitë antioksiduese, janë në gjendje të neutralizojnë formimin e radikalëve të lirë.

Këtu janë vlerat ushqyese të dafinës. Vlerat ushqyese që i referohen 100 gramëve të gjetheve janë si më poshtë:

– karbohidratet 75 g; – lipidet 8.36 g; – proteina 7.6 g;- fibra 26,3 g; – kalcium 834 mg; – fosfor 113 mg; – kaliumi 530 mg; – natriumi 23 mg; – 43 mg hekur; – zinku 3.7 mg.

Ju mund të përgatitni një çaj bimor duke vënë 3 ose 4 gjethe të freskëta në një enë me ujë të valë dhe duke i lënë ata të ziejnë për rreth 10 minuta.

Ju mund të pini deri në 3 çaj bimor në ditë preferohet pas ngrënies së vakteve, nëse dëshironi të ndihmoni tretjen, ose para se të shkoni në tavolinë, nëse dëshironi të stimuloni oreksin.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/04/2019 - 12:36

Sipas një studimi, edhe ngrënia e sasive të vogla të mishit të kuq dhe mishit të përpunuar, siç është mishi i derrit, mund ta rrisë rrezikun e kancerit në zorrën e trashë.

Postuar: 19/04/2019 - 20:15

Shkencëtarët janë një hap më afër për të zbuluar se çfarë po shkakton një sëmundje misterioze si

Postuar: 19/04/2019 - 13:26

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një doz

Postuar: 19/04/2019 - 13:18

Mendoni që llaku i flokëve shërben vetëm për të kontrolluar flokët e padisiplinuar epo e keni gab

Postuar: 19/04/2019 - 11:39

Humbja e peshës është një nga objektivat kryesore të shumë njerëzve, si nga pikëpamja estetike dh

Postuar: 19/04/2019 - 09:48

Një marrëdhënie midis një mashkulli dhe një femre kërkon përkushtim dhe kjo do të thotë që me koh

Postuar: 19/04/2019 - 08:45

Veshkat kanë përgjegjësi të madhe në organizëm.