Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Zbuloni të gjitha përfitimet e dobishme të lules së kamomilit

Postuar: 19/03/2019 - 20:00

Lulja e kamomilit ka përfitime me të vërtetë të mahnitshme, të dobishme që nuk janë të kufizuara vetëm në përdorimin që bëjmë për qetësimin.

Përfitimi më i njohur medicinal i kamomilit padyshim lidhet me lehtësimin e ndonjë gjendje të organeve të tretjes. Është e shkëlqyer për të përmirësuar tretjen, duke favorizuar largimin e gazrave të zorrëve, duke lehtësuar dhimbjen e stomakut, duke shmangur përzierjen dhe lehtësimin e dhimbjeve të barkut, gastritit dhe ulçerës.

Këto përfitime janë për shkak të aftësisë së kamomilit për të vepruar si një relaksues i muskujve. Duke pasur përfitimet anti-inflamatore, kamomili redukton inflamimin e mukozave të stomakut dhe zorrëve.

Çaji i kamomilit është shumë i dobishëm për uljen e niveleve të kolesterolit. Choline, një vitaminë që gjendet në kamomil, është e shkëlqyer për promovimin e eliminimit të yndyrës nga gjaku.

Njerëzit me probleme të larta kolesteroli mund të pijnë dy gota kamomil në ditë për ta rregulluar atë dhe për ta rikthyer atë në nivele normale.

Një tjetër nga vetitë medicinale më të popullarizuara të kamomilit është aftësia për të lehtësuar dhimbjet menstruale dhe para menstruacioneve. Kamomili ka një veprim estrogjenik dhe qetësues.

Falë përfitimeve të tij anti-inflamatore dhe antiseptike, kamomili është i shkëlqyer për trajtimin e miopisë dhe lodhjes së syve.

Për më tepër, është shumë i dobishëm për lehtësimin e dhimbjeve të përbashkëta dhe, nëse përdoret si një gargarë, mund të lehtësojë dhimbjen e dhëmbëve. Kamomili mbron lëkurën dhe flokët, duke eliminuar papastërtitë dhe duke ulur irritimin.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/04/2019 - 20:15

Shkencëtarët janë një hap më afër për të zbuluar se çfarë po shkakton një sëmundje misterioze si polio, e cila goditi dhe paralizoi qindra fëmijë në Britani dhe SHBA vitin e kaluar.

Postuar: 19/04/2019 - 13:26

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një doz

Postuar: 19/04/2019 - 13:18

Mendoni që llaku i flokëve shërben vetëm për të kontrolluar flokët e padisiplinuar epo e keni gab

Postuar: 19/04/2019 - 11:39

Humbja e peshës është një nga objektivat kryesore të shumë njerëzve, si nga pikëpamja estetike dh

Postuar: 19/04/2019 - 09:48

Një marrëdhënie midis një mashkulli dhe një femre kërkon përkushtim dhe kjo do të thotë që me koh

Postuar: 19/04/2019 - 08:45

Veshkat kanë përgjegjësi të madhe në organizëm.

Postuar: 19/04/2019 - 08:21

Kur themi hernie diskale me siguri mund t’ju shkojë mendja tek dhimbja e kurrizit apo mesit