BREAKING NEWS

Garda blindon institucionet shtetërore, ja sa forca policore janë vendosur në terren

Garda blindon institucionet shtetërore, ja sa forca policore janë
x
BREAKING NEWS

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të Romës: Vodhën thikat nga një restorant që të godisnin...

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën mbrojtje institucionet e rëndësisë së veçantë

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orë

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria, vëllai i madh në rajon! Zbulon dhuratën që i ka bërë Rama

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria,
x
BREAKING NEWS

“E kam të vështirë të shpreh mirënjohjen...” Rama: Do shkel protokollin, të flas në anglisht që të shmang përkthimin e keq, ndonjëherë krijon probleme mes meje dhe SHBA-së…

“E kam të vështirë të shpreh
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë detare të NATO-s në Shqipëri

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë
x
BREAKING NEWS

“Shqipëria dhe shqiptarët janë shumë pro-amerikanë”, Rama i jep medaljen “Ylli i Madh i Mirënjohjes Publike” komandantit të NATO-s

“Shqipëria dhe shqiptarët janë shumë
x

Shëndeti

Zgjoheni çdo ditë nga alarmi i mëngjesit? Mjeku i njohur tregon se nga çfarë rrezikoheni. Ja metoda alternative që duhet të përdorni

Zgjoheni çdo ditë nga alarmi i mëngjesit? Mjeku i njohur tregon

Vendosja e rregullt e alarmit për zgjim mund të jetë rrezik për shëndetin, paralajmëron mjeku i specializuar për çrregullimet e gjumit, Aleksandar Kalinkin. Zgjimi me ndihmën e një alarmi për shumë njerëz duket se është një fillim krejtësisht i natyrshëm i ditës, por ky zakon mund të çojë në zhvillimin e sëmundjeve të rënda.

Ai thotë se nëse alarmi përdoret vazhdimisht, pasoja është privimi kronik i gjumit, pra pagjumësia kronike. Për shkak të kësaj, ai vuri në dukje se mungesa e gjumit mund të jetë shkas për zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme. Nëse kohëzgjatja e gjumit zvogëlohet për një orë në krahasim me normën, e cila për shumicën e njerëzve është nga shtatë në nëntë orë, kjo sjell një ndryshim në mënyrën se si ndihet një person.

Ndikon në cilësinë e jetës, shkakton përgjumje, dëmtim të aktivitetit shoqëror, si dhe shtyrje dhe vonesë të detyrimeve.

Secili ka orën e tij të alarmit “të brendshëm”

Kalinkin thekson se një person ka orën e tij të alarmit “të brendshëm” dhe se është e nevojshme vetëm ta vendosë atë në mënyrën e duhur. Në mënyrë që një person të zgjohet herët dhe të ngrihet në kohë, është e nevojshme të normalizohet orari i gjumit, të shkojë në shtrat më herët dhe të bjerë në gjumë. Duke përdorur orën e tij të brendshme të alarmit, gjegjësisht orën biologjike, njeriu do ta zvogëlojë në minimum ndikimin negativ në organizmin e tij.