BREAKING NEWS

Ilir Meta plas bombën: Basha ka bërë dopio lojë me marrëveshjen e detit me Greqinë

Ilir Meta plas bombën: Basha ka bërë dopio lojë me
x
BREAKING NEWS

Basha flet për përjashtimin e Berishës: Një vendim i pashmangshëm për dy arsye të rëndësishme

Basha flet për përjashtimin e Berishës: Një vendim i
x
BREAKING NEWS

30 qershori legjitim, Meta: Vendimin për zgjedhjet në 6 bashki do ta jap kur të...

30 qershori legjitim, Meta: Vendimin për zgjedhjet në 6 bashki do ta
x
BREAKING NEWS

Blendi Gonxhe del me njoftimin e rëndësishëm: Para 31 dhjetorit duhet të dorëzoni këto dokumente

Blendi Gonxhe del me njoftimin e rëndësishëm: Para 31 dhjetorit
x
BREAKING NEWS

Rama jep lajmin fantastik, zbulon shumën e lekëve bonus për pensionistët për vitet 2022-2024

Rama jep lajmin fantastik, zbulon shumën e lekëve bonus për
x
BREAKING NEWS

Rritet numri i rasteve të reja, Ministria e Shëndetësisë: Në 24 orët e fundit ka humbur jetën 3 qytetarë në Shqipëri

Rritet numri i rasteve të reja, Ministria e Shëndetësisë:
x
BREAKING NEWS

Detaje të reja nga ekzekutimi i Pashko Ujkës/ 30 mijë euro u bënë shkak, si e vrau 20-vjeçari ish-deputetin, cili ishte roli i bashkëpunëtorit në atentat

Detaje të reja nga ekzekutimi i Pashko Ujkës/ 30 mijë euro u
x
BREAKING NEWS

Mbyllen hetimet, SPAK i jep goditjen e fundit Enkelejda Hoxhës dhe Aldo Tabakut, zbardhet vendimi

Mbyllen hetimet, SPAK i jep goditjen e fundit Enkelejda Hoxhës dhe Aldo
x

Sport

Çelsi fiton Europa League, Benfika në lot

Çelsi fiton Europa League, Benfika në lot

Çelsi shpërblehet për sezonin e mirë që ka bërë këtë vit, duke fituar Europa League. Pasi mundi të sigurojë në kampionatin anglez zonën Champions League për vitin e ardhshëm, skuadra londineze mposhti mbrëmë Benfikën e Portugalisë me rezultatin 2-1 dhe duke fituar kështu trofeun e Europa League, trofeu i parë në historinë e klubit londinez. E vërteta është se Çelsi e meritoi trofeun, sidomos për atë që dha në këtë ndeshje. Edhe portugezët bënë një lojë të pëlqyeshme, me nivel të lartë dhe me një motivim të pazakontë. Pjesa e parë ishte gati e barabartë, për të mos thënë më e mirë por Benfikën, e cila ishte optimiste për fitore. Çelsi u duk konfuz në 45-minutat e para, gjë që u duk në varfërinë e aksioneve sulmuese por edhe paqartësinë e sulmuesve të saj para portës kundërshtare. Benfika përkundrazi ishte më aktive në mesfushë dhe natyrisht e bëri lojën e bukur në të gjitha repartet. Por spektakli do të vinte në pjesën e dytë, ku Çelsi ndryshon taktikë loje, duke sulmuar si nga krahët dhe në qendër dhe duke e kërkuar seriozisht fitoren. Me kalimin e minutave skuadra londineze e sposton lojën thuajse në gjysmëfushën e portugezëve dhe këta të fundit  nisin të mendojnë më shumë për mbrojtjen, duke synuar kundërsulmin apo që ta kapin në befasi mbrojtjen e bluve. Në minutën e 60-t6ë vjen dhe goli i parë i takimit, ku Fernando Torres shndërron në gol  një aksion të bukur të anglezëve dhe duke ndezur atmosferën në stadiumin “Amsterdam Arena” të Holandës. Benfika rimerr veten pas pësimit të gol it dhe mendon të dalë përpara. Në një aksion pa shumë pretendime dhe në një pozicion të dyshimtë, Benfika fiton 11-metërsh, që shndërrohet në gol nga Kardozo në minutën e 68-të. Por Çelsi nuk u dekurajua d he shfrytëzoi minutat e mbetura për të bërë maksimumin. Pati disa raste për shënim por momenti kulminant i ndeshjes erdhi pikërisht në sekondat e fundit të takimit, konkretisht në mbyllje të minutës së tretë e të fundit të kohës shtesë. Çelsi ndërmerr një aksion të gjatë sulmues nga e djathta dhe Hulian Mata arrin të përfitojë një goditje këndi. Nga koha shtesë kishin mbetur dhe 10 sekonda dhe ishte e qartë se pas ekzekutimit të goditjes së këndit skuadrat do të shkonin në 30 minutat shtesë. Por krosimi nga këndi shfrytëzohet shkëlqyeshëm nga Ivanoviç, që kërcen mbi gjithë të tjerë dhe me një parabolë të ekzekutuar me kokë e përcjell topin në rrjetë duke lënë të shtangur portierin e Benfikës. Entuziazmi në kampin blu të Çelsit është i madh, pasi ishte goli i suksesit, pra i trofeut, ndërkohë që Benfika shpërthen në lot. Koha mbaroi dhe Çelsi festoi fitoren e Europa League, një trofe  merituar plotësisht. Këtë trofe e kanë fituar më parë 26 klube të ndryshme dhe Çelsi ishte i 27-ti. Disa prej klubeve e kanë fituar disa herë, ndërsa Inter, Juventus dhe Liverpul janë skuadrat më të suksesshme me 3 trofe secila.

Fituesit e Europa League
2003    Porto
2004    Valencia
2005    CSKA Moskë
2006    Sevilja
2007    Sevilja
2008    Zenit Sh.Peters.
2009    Shakhtar Donetsk
2010    Atletiko Madrid
2011    Porto
2012    Atletiko-Madrid
2013    Çelsi  Adriatik BALLA