Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“The Guardian”: Hetimi i trukimeve të Skënderbeut, më i papari i të gjitha kohërave

Postuar: 20/03/2018 - 08:51

Një nga mediat më të mëdha botërore, britanikja “The Guardian”, i ka kushtuar një shkrim të zgjatur hetimit që po i bëhet Skënderbeut nga UEFA dhe mundësinë e dënimit të klubit korçar, teksa gazeta zbardh edhe raportin e UEFA-s, të detajuar, ku jepen akuzat për përfitime marramendëse në bastet e paligjshme nga drejtuesit e Skënderbeut. Sipas medias britanike, gjithçka që Skënderbeu ka arritur është në prag të diskreditimit nga hetimi më i jashtëzakonshëm i trukimit të ndeshjeve të të gjitha kohërave. Një raport i zbuluar i UEFA-s ka rekomanduar që, gjashtë herë kampionët e Shqipërisë, të cilët konkurruan në fazën e grupeve të Ligës së Evropës këtë sezon, të ndalohen nga garat e tyre për një periudhë të paprecedentë prej 10 vjetësh. UEFA nuk e ka bërë publik raportin e shkruar nga dy prej inspektorëve te saj te etikës dhe disiplinës, por ai ka qarkulluar gjerësisht në Shqipëri dhe është parë nga “The Guardian”. Raporti del në përfundimin se Skenderbeu “ka trukuar ndeshjet e futbollit, siç askush nuk e ka bërë kurrë më parë në historinë e lojës”, duke pretenduar qe klubi ka funksionuar në thelb si një mjet për krimin e organizuar dhe hedh dritë mbi hollësitë që mbështesin hetimet e trukimit të ndeshjeve së UEFA-s . UEFA nuk e konfirmoi por as e mohoi origjinalitetin e dokumentit. Skenderbeu është dënuar edhe më parë për trukim të ndeshjes, duke u pezulluar për një vit nga kompeticioni evropian për vitin 2016-17. Ky vendim u mbështet nga gjykata e arbitrazhit për sportin (CAS), si një “masë administrative”.

Raporti i ri

Raporti i ri shton dëshmi të reja nga një panel trajnerësh ndërsa punëson një kompani të jashtme për të rikonfirmuar gjetjet e saj në një përpjekje për të shtyrë çështjen për një dënim më të rëndë. Skënderbeu akuzohet për “përpjekje manipulimi për përfitime kriminale nga bastet në një shkallë globale mahnitëse”, duke fituar miliona dollarë. Raporti ngre dyshime që klubi “nuk ka respekt për integritetin e lojës” dhe se ka krijuar një strukturë shumë të organizuar që synonte të korrte shuma të mëdha përmes bixhozit. Akuzë që klubi e ka mohuar. Raporti argumenton dy ndeshje te grupit, ndaj Sporting të Lisbonës dhe në shtëpi me Lokomotivën e Moskës, që janë me interes të veçantë. Skënderbeu humbi respektivisht 5-1 dhe 3-0, rezultatet e të dy ndeshjeve duke ndjekur me shpejtësi shkallen e rënies së basteve pothuajse deri në detaje. Ky i pari pa një valë bastesh të “bollshme dhe të palogjikshme” për gjashtë ose më shumë gola të shënuar me Sporting 4-0 në minutat e fundit. Sipas raportit, iu nënshtrua një vazhde të basteve shumë të dyshimta dhe të sakta kur Skënderbeu ishte një gol me pak me pesë minuta të mbetura. Nuk ka asnjë sugjerim për keqbërje nga  kundërshtarët e Skënderbeut. Barazimi më i spikatur është raundi i dytë i Ligës së Kampionëve, ndeshja e dytë kundër Crusaders të Irlandës së Veriut, më 21 korrik 2015. Skënderbeu kishte fituar ndeshjen 4-1 dhe shkoi 2-1 në kthim. Pas kësaj, raporti përkufizon “disa basteve të dyshimta live”, që arrijnë në “një minimum prej disa qindra mijëra dollarësh”; Skënderbeu kishte rrezikun e vogël të humbjes së barazimit në këtë fazë dhe ka pësuar dy herë në 10 minutat e fundit, ndërsa Crusaders i ishin anuluar dy gola. Një publikim në tëeeter nga portieri i Crusaders, Sean O’Neill – “Nëse nuk ka një hetim të UEFA në lojën tonë sonte, atëherë ka diçka që nuk shkon ”, është një nga provat e paraqitura. BFDS përdori algoritme dhe modele matematikore për të vlerësuar lëvizjet e basteve rreth ndeshjeve, të cilat “përshkallëzohen” për shqyrtim të mëtejshëm nëse paraqiten modelet e parregullta. Skënderbeu ka pasur më shumë se dyfishin e ndeshjeve të përshkallëzuara se çdo klub tjetër qysh nga fillimi i sistemit në 2009. UEFA ka autorizuar një firmë britanike për të kryer analiza anonime të të dhënave të basteve të 10 prej këtyre ndeshjeve; rezultatet kishin pothuajse ngjashmëri të plotë me ato të BFDS dhe janë thelbësore për përfundimin e raportit. Një tjetër gur themeli do të jetë gjetja e një “paneli ekspertësh”. Atyre iu kërkua të shqyrtojnë incidentet nga loja. Dhe ata shkruan: “E tmerrshme” dhe “e turpshme” kundër Crusaders në “disa momente të dyshimta”. Situata dyshohet se u zhvillua pasi Agim Zeqo u emërua president i Skënderbeut në janar 2010, më pas me Ardian Takajn./Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/06/2019 - 18:39

 Neymar është gati të bëjë gjithçka për t’u kthyer edhe një herë të Barcelona. Lajmi bëhet i ditur nga “El Mundo Deportivo”.

Postuar: 23/06/2019 - 23:18

Futbollisti i Kombëtares, Elseid Hysaj duket se do të jetë emri më i lakuar i kësaj vere, kjo edh

Postuar: 23/06/2019 - 12:11

 Kristiano Ronaldo kur është me pushime nuk është një klient i zakonshëm.

Postuar: 23/06/2019 - 07:53

Milani u bë prej vitesh që po vuan daljen në skenën e madhe, pasi nuk e ka krijuar ende grupin e

Postuar: 23/06/2019 - 07:51

Një prej lojtarëve shqiptarë që ka pasur rritje progresive në karrierën e tij gjatë viteve të fun

Postuar: 23/06/2019 - 07:48

 Basketbolli mbylli një edicion të ngjeshur me aktivitete dhe me një rivalitet që për herë t

Postuar: 22/06/2019 - 07:20

Merkato e futbollistëve në tregun europian ka marrë “flakë” në këtë fund qershori, gj