Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

10 fitore në 11 ndeshje, Junajtid ka gati kontratën fikse me Solskjaer

Postuar: 12/02/2019 - 07:24

Mançester Junajtid po njeh rekorde të shkëlqyera nën drejtimin e trajnerit të ri Ole Gunar Solskjaer. Që kur ka ardhur tekniku i ri Junajtid njeh vetëm rezultate pozitive, aq sa në 11 ndeshje ka korrur 10 fitore, duke qenë një nga teknikët më të suksesshëm të momentit jo vetëm në Premier League angleze, por edhe në Europë. Kjo ecuri e mirë e tij në krye të “Djajve të kuq”, ka vënë në lëvizje klubin e Junajtid për t’i dhënë një kontratë fikse, megjithëse zyrtarisht ajo nuk është ende gati. Po studiohet mundësia që Solskajer të firmosë një kontratë afatgjatë me “djajtë” anglezë, por bordi po e studion atë me përparësi. Gjithsesi, mediat angleze shkruajnë se shanset janë të mëdha që trajneri të firmosë një kontratë afatgjatë me klubin. Sipas mediave angleze, Ole Gunnar Solskjaer nuk do të jetë thjesht trajneri i përkohshëm i Mançester Junajtid. Sikurse raporton “The Sun”, bordi drejtues ka vendosur që norvegjezi të emërohet me kohë të plotë, por ky vendim nuk do të bëhet zyrtar para përfundimit të sezonit. Drejtuesi i lartë i Junajtid, Avram Glazer, foli gjatë me teknikun pas fitores 3-0 me Fulhamin, duke qenë i bindur se Solskajer e meriton të vazhdojë në krye të “Djajve të Kuq”. Familja Glazer ka patur si objektiv trajnerin aktual të Totenhamit, Maurizio Poçetino, të cilit do t’i ofrohej një kontratë e majme për ta shkëputur nga “Spërsat”. Por drejtuesit e klubit tashmë janë bindur plotësisht për aftësitë e Solskjaer, për punën e të cilit flasin vetë shifrat. Që kur mori drejtimin e skuadrës në muajin dhjetor, pas shkarkimit të Jose Murinjos, Junajtid ka mundur të fitojë 10 nga 11 ndeshjet e zhvilluara. Barazimi i vetëm ishte ndaj Bërnlit, 2-2 në “Old Trafford”. Forma e jashtëzakonshme, e përkthyer në rezultate impresionuese, e ka katapultuar Mançester Junajtid në vendin e katërt, në zonën Champions, duke lënë pas Çelsin dhe Arsenalin. Mbetet të shihet se si do të shkojnë ngjarjet në lidhje me kontratën e trajnerit, por ecuria e Solskjaer është e tillë që nuk lë vend për dyshime. Ai erdhi i papërvojë dhe po regjistron rekorde në një kohë të shkurtër dhe po e bën skuadrën pretendente të paktën për një vend në Champions, që as nuk besohej nën drejtimin e Murinjos.

Eshli Jang rinovon kontratën

Mbrojtësi anglez Eshli Jang e ka vazhduar kontratën me Mançester Junajtid për edhe një vit tjetër, njoftoi klubi të hënën pasdite. Kontrata aktuale e 33-vjeçarit pritej të mbaronte në fund të këtij sezoni, por me zgjatjen e kontratës të hënën, ai do të mbetet në “Old Trafford” deri në vitin 2020 të paktën. Jang ka luajtur rol kyç për Djajtë e kuq këtë sezon, duke u paraqitur në 24 ndeshje në të gjitha garat, përkundër konkurrencës nga Diogo Dalot dhe Antonio Valencias për një vend titullari në krahun e djathtë. Mbrojtësi i Anglisë është pjesë e Junajtid tash e nëntë sezone, klub me të cilin e ka fituar Premier Ligë, Fa Cup, Evropa Ligën dhe Karabao Cup. Ai i ka regjistruar 227 ndeshje për klubin.

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 09:27

 Juventusi fitoi ditën e djeshme zyrtarisht titullin kampion për herën e tetë rradhazi në Serinë A.

Skuadra e drejtuar nga Masimiliano Alegri ka përmbysur Fiorentinën, nga 0-1 në 2-1.

Postuar: 21/04/2019 - 07:54

Premier League angleze po vijon të dhurojë surpriza dhe emocione të forta në këto javë të fundit

Postuar: 21/04/2019 - 07:52

Java e 30-të e kampionatit, Kategoria Superiore, nuk pati ndonjë surprizë të mirëfilltë, por mund

Postuar: 21/04/2019 - 07:51

 Ardhja dhe largimi i Kristian Panuçit shënoi një periudhë stanjacioni në përfaqësuesen e fu

Postuar: 20/04/2019 - 20:45

Juventusi shpallet kampion i Italisë për të tetën herë radhazi.

Postuar: 20/04/2019 - 14:25

Një fenomen i rrezikshëm ka ndodhur gjatë Interi-Atalanta në stadiumin “San Siro”.

Postuar: 20/04/2019 - 08:11

Liverpuli e Totenhemi ndodhen në gjysmëfinale të Ligës së Kampioneve, kurse Çelsi dhe