Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

15 minuta gjyq, Tavekio dorëhiqet nga drejtimi i federatës italiane

Postuar: 21/11/2017 - 07:47

Futbolli italian nisi më në fund ndryshimin e madh. Besohet se largimi i Karlo Tavekios do t’i hapë udhë një revolucioni të thellë në futbollin e këtij vendi dhe klubet italiane do të lënë pas periudhën e vështirë që po kalojnë prej shumë vitesh, ku nuk konkurrojnë dot me rivalët e tyre spanjollë, anglezë e gjermanë. Pra kampionati italian ka pësuar rënie dhe kjo u vërtetua më mirë me mbetjen e kombëtares italiane jashtë Kupës së Botës “Rusi-2018”. Suedia e eliminoi Italinë në “play-off” dhe kjo ishte dramë për futbollin italian. Trajneri Xhiampiero Venturea u shkarkua, por nuk mjaftohej me kaq publiku futbolldashës italian. Ata kërkonin “kokën” e presidentit të federatës italian Karlos Tavekio, i cili më në fund reflektoi në drejtimin e duhur. Gjyqi në Federatën Italiane të Futbollit, që u shoqërua me dorëheqjen e Karlo Tavekio zgjati vetëm 15 minuta. Anëtarët e Ekzekutivit të FIGC ishin mbledhur për të shprehur votëbesimin, por presidenti, i cili ishte i akuzuari i madh për eliminimin e Italisë nga Botërori 2018 nuk arriti të përballonte krizën dhe presionet e Komitetit Olimpik dhe Qeverisë italiane. Mbledhja nisi në orën 12:20 dhe përfundoi në 12:35 minuta. Mbyllja më e hidhur e epokës Tavekio në krye të Federatës Italiane të futbollit, që kulmoi me zhgënjimin më të madh në 60 vitet e fundit, mungesën e “të kaltërve” në Kupën e Botës “Rusi 2018”. “Ambiciozët dhe grabitqarët politikë nuk na lejojnë të diskutojmë rreth arsyeve të këtij rezultati. Duke vlerësuar se disa prej jush kanë ndryshuar sjelljen vendosa të jap dorëheqjen”, ishin disa nga deklaratat e dhëna nga presidenti gjatë mbledhjes. Përveç largimit të tij, Tavekio kërkoi edhe largimin e të gjithë organit vendimmarrës të federatës. Megjithatë, dorëheqja e presidentit bën që efektivisht të largohen edhe të gjithë drejtuesit e tjerë. Sipas statutit, institucioni duhet të zhvillojë zgjedhje të reja në harkun e 90 ditëve. Deri në atë periudhë, Tavekio do të kujdeset për mbarëvajtjen e federatës, duke u kujdesur për organizimin e Europianit 2019 për përfaqësueset e 21-vjeçarëve që do të zhvillohet në Itali apo përcaktimin e qyteteve që do të presin ndeshjet e Europianit 2020. Duhet thënë se Italia e viteve 90-të ishte shumë herë më e mirë se kjo aktualja, pavarësisht se disa lojtarë që ka në përbërje grupi aktualisht janë nga më të mirët e futbollit italian në historinë e tij. nuk mjafton vetëm kualiteti dhe eksperienca e lojtarëve si Kjelini, Bufon, Bonuçi, De Rosi etj, duhet organizim dhe një strategji për të dalë nga situata dhe Tavekio e kuptoi këtë, duke dhënë dorëheqjen. Nuk mungon komentet në median italiane se kreu i federatës ishte ndjerë nën presionin e qeverisë italiane, madje mund të ketë marrë edhe kërcënime nën rrogoz, por dukshëm Tavekio e cilësoi dorëheqjen e tij të imponuar nga presioni politik.

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Shorti i Europa League: Milan-Arsenal, finalja e parakohshme…

Postuar: 23/02/2018 - 15:45

Është hedhur sot në Lyon të Francës shorti për 1/8-t e finaleve të Europa League, në qytetin ku do të luhet edhe finalja e këtij edicioni të “kupës së vogël”.
Bilbao, një polic i vdekur dhe përplasje të përgjakshme mes tifozëve të Athletico-s dhe Spartak Moska

Postuar: 23/02/2018 - 15:41

Qyteti i Bilbaos ishte dje skena e një përleshje të ashpër mes tifozëve të Athletico Bilbao-s dhe Spartak Mosca.
 

Postuar: 23/02/2018 - 09:01

Mauro Ikardi do të largohet në verë nga Interi dhe besohet se Paris Saint Germain dhe Reali i Madridit janë në garë për shërbimet e tij.

Postuar: 23/02/2018 - 08:58

Skënderbeu do të presë të shtunën Partizanin, në kuadër të javës së 21-të të Kategorisë Superiore, një ndeshje që konsiderohet edhe si vendimtare për Partizanin dhe objektivat e

Postuar: 23/02/2018 - 08:54

Mërgim Mavraj është mbrojtësi kryesor i kombëtares tonë dhe pas tërheqjes së Lorik Canës nga futbolli i luajtur, ai është shndërruar në pikën referuese në qendër të mbrojtjes, d

Postuar: 22/02/2018 - 22:12

Pasi trajneri i Vllaznisë, Ernes Gjoka, u sulmua me thikë nga një person me kapuç, ka reaguar edhe klubi i Partizanit.

Postuar: 22/02/2018 - 21:05

Trajneri i Vllaznisë Ernest Gjoka, ka dhënë dëshminë e tij në polici në lidhej me ngjarjen.