BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Sport

Adidas merr vendimin e pazakontë ndaj tifozëve të ekipit gjerman të futbollit, kjo është arsyeja

Adidas merr vendimin e pazakontë ndaj tifozëve të ekipit gjerman

Adidas i ka ndaluar tifozët e futbollit që të personalizojnë fanellën e kombëtares gjermane me numrin 44 për shkak të ngjashmërisë së perceptuar me simbolin e përdorur nga njësitë naziste SS gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Schutzstaffel (SS), një organizatë paraushtarake e Rajhut të Tretë të Adolf Hitlerit, kishte për detyrë të kryente gjenocidin e industrializuar të popullit hebre në të gjithë Evropën.

Shqetësimet për fanellat fillimisht u ngritën nga historiani Michael König, i cili tha se dizajni i kompletit ishte “shumë i diskutueshëm”.

Fanella gjermane provokoi gjithashtu polemika për shkak të ngjyrës rozë.

Mbështetësit thonë se pasqyron diversitetin e Gjermanisë, ndërsa kritikët thonë se është jotradicionale dhe një rrëmbim parash i organizuar nga Federata Gjermane e Futbollit (DFB).

Një zëdhënës i Adidas, Oliver Brüggen, mohoi se ngjashmëria e kompletit me simbolet naziste ishte e qëllimshme.
“Ne si kompani jemi të përkushtuar të kundërshtojmë ksenofobinë, antisemitizmin, dhunën dhe urrejtjen në çdo formë,” tha ai. “Ne do të bllokojmë personalizimin e fanellave.”

E projektuar në vitin 1929, SS është bërë sinonim i disa prej krimeve më të këqija të kryera nga nazistët.

Anëtarët e SS ishin përgjegjës për ruajtjen e kampeve të përqendrimit, marrjen në pyetje të tradhtarëve të dyshuar dhe drejtimin e kampeve të shfarosjes si Aushvici, ku u vranë më shumë se një milion njerëz.

Kjo është hera e dytë në javët e fundit që një fanellë futbolli ndërkombëtar shkakton polemika.

Tifozët e Anglisë ishin kritikë ndaj ndryshimeve të bëra në kryqin në pjesën e pasme të jakës së fanellës së ekipit.

Kujtojmë se kampionati Europian i Futbollit këtë vit do të zhvillohet në Gjermani, ku ndeshjet do të zhvillohen në 10 qytete të ndryshme.

Ai do të nisë më 14 qershor kur mikërpritësit do të përballen me Skocinë.