BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Sport

Aksidenti tragjik i mori jetën Emiliano Sala-s, zbulohet se çfarë i tha piloti shokut të futbollistit për avionin

Aksidenti tragjik i mori jetën Emiliano Sala-s, zbulohet se

Piloti i avionit të Emiliano Sala-s u tha miqve se avioni ishte "i dyshimtë" përpara fluturimit që vrau futbollistin argjentinas. David Ibbotson dëgjohet në audio të siguruar nga BBC duke thënë "Unë do të vesh jelekun tim të shpëtimit", në udhëtimin nga Franca në Uells.

Ai i tha një shoku se kishte dëgjuar një "bang" në fluturimin e mëparshëm. Avioni u rrëzua në Kanalin Anglez në vitin 2019. Sala sapo kishte bërë nënshkrimin me skuadrën e atëhershme të Premierligës Cardiff City nga klubi francez Nantes, kur avioni u rrëzua në Kanalin anglez, duke i vrarë të dy.

Vështirësitë teknike

Piloti i avionit ishte Ibbotson - një pilot me kohë të pjesshme, i cili nuk kishte licencë për të transportuar pasagjerë me pagesë dhe trupi i të cilit nuk u gjet kurrë.

Ai fluturoi për në Nante të shtunën, 19 janar, dhe planifikoi të kthehej të hënën - ditën e rrëzimit. Audioja e një telefonate me një koleg pilot është marrë ekskluzivisht nga BBC, duke zbuluar vështirësitë teknike që Ibbotson kishte në udhëtimin për në Francë.

Në të, ai thotë se dëgjoi "një zhurmë" gjatë fluturimit dhe u ankua se mund të ndjente një "mjegull shumë të ulët" brenda aeroplanit 35-vjeçar të Piper Malibu.

"Unë jam në mes të kanalit dhe 'bang'," i tha Ibbotson mikut, Kevin Jones, në lidhje me fluturimin e tij për në Nantes.

"Unë jam duke fluturuar së bashku dhe pastaj "boom". Mendova, "çfarë nuk shkon?" Kështu që vendosa kontrollova parametrat, gjithçka ishte mirë dhe ende po fluturonte."

Ai shtoi: "Atë Malibu, herë pas here ju keni si mjegull herë pas here. Mund ta ndjeni atë, shumë, shumë të ulët në të gjithë kornizën e avionit."
Ibbotson, 59 vjeç, tha se e kuptoi gjithashtu se pedali i frenave të majta të Piper Malibu nuk po funksiononte pasi u ul në aeroportin Nantes Atlantique. "Ky avion duhet të kthehet në hangar," i tha ai mikut të tij.

Biseda u regjistrua aksidentalisht. Përpara fluturimit për në Cardiff, Ibbotson shtoi: "Normalisht duhet të kisha jelekun tim të shpëtimit, nesër do të vesh jelekun tim të shpëtimit".

Dy personat e vetëm në aeroplan ishin Emiliano Sala dhe Z. Ibbotson, nga Crowle, në North Lincolnshire, trupi i të cilëve nuk u gjet kurrë.

"O burrë, kam frikë"

Futbollisti kishte shprehur frikën për aeroplanin, me një mesazh zanor dërguar miqve të tij më të ngushtë, teksa avioni po lëvizte në pistën e Aeroportit Nantes Atlantique.

 "O burrë, unë jam i frikësuar. Avioni duket sikur po prishet. Nuk e di nëse dikush do të më kërkojë sepse nuk do të më gjejë”, u tha Sala miqve të tij, duke paralajmëruar një aksident të mundshëm.

Cardiff City FC i kishte ofruar futbollistit të ri një fluturim komercial, nëpërmjet Parisit, por ai donte më shumë kohë për t'u thënë lamtumirë miqve dhe bashkëlojtarëve në Nantes, përpara se të kthehej në Uells për seancën e tij të parë stërvitore me klubin e tij të ri.

Kështu që Willie McKay, njeriu që ndihmoi në ndërmjetësimin e transferimit, caktoi një fluturim privat - direkt midis Nantes dhe Cardiff-it - përmes një piloti tjetër, David Henderson. Për shkak se Henderson nuk mund ta përmbushte kërkesën, ai thirri z. Ibbotson.

Argjentinasi nuk e dinte që Ibbotson nuk ishte i kualifikuar për ta fluturuar atë në atë natë fatale. Ai ishte vetëm një pilot amator, dhe nuk kishte licencë për të transportuar pasagjerë me pagesë ose për të fluturuar në errësirë.

Rreth një orë pas ngritjes nga pista tre, në Nante, Piper Malibu N264DB humbi kontaktin me radarin mbi Kanalin Anglez dhe nisën operacionet e shpëtimit ajror dhe detar.

Avioni kishte fluturuar në 1.5 kilometër lartësi, por piloti humbi kontrollin ndërsa po zbriste për të shmangur retë dhe u rrëzua në Kanalin Anglez, në veri të Ishujve të Kanalit, me një shpejtësi të vlerësuar 270 mph (434 km/h).

Hetuesit e aksidentit ajror zbuluan se futbollisti mund të kishte qenë "thellësisht i pavetëdijshëm" nga helmimi me monoksid karboni dhe se ndoshta edhe piloti mund të ishte prekur. Trupi i lojtarit u gjet në rrënojat e avionit, kur u zbulua 68 metra nën Kanalin Anglez, dy javë pas përplasjes.

Trupi i Ibbotson-it nuk është gjetur kurrë. Henderson, i cili organizoi fluturimin, u dënua me 18 muaj burg për rrezikimin e pakujdesshëm të sigurisë së një avioni në mënyrën se si organizoi udhëtimin dhe duke përdorur një aeroplan pa leje.