Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Arbitri i parë transgjinor zbret në fushë: Aty jam vetëvetja

Postuar: 20/08/2018 - 19:44

Arbitri i parë transgjinor në historinë e futbollit ka gjykuar ditën e djeshme një ndeshje futbolli në Angli.Lucy Clark, 46 vjeç, ka drejtuar ndeshje gjysmë-profesionale prej disa vitesh dhe tashmë i konvertuar në femër, ky person i martuar dhe me 3 fëmijë, ka arbitruar ndeshjen e parë në futbollin e femrave.Lucy shpreson që shumë shpejt të kthehet që të gjykojë ndeshje meshkujsh, pasi kjo do të thotë që bota e pranon identitetin e ri të saj.

 
“Kishte ardhur kohë që të isha vetvetja. Jam gati për komentet e këqija, por dua që të frymëzoj të tjerët që të jenë ata që janë në të vërtetë”, u shpreh ai.
 
Lucy e ka të qartë se nuk do të arrijë dot kurrë deri në Premier League, por shpreson që të arbitrojë rregullisht në futbollin profesionist.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 3

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2018 - 20:10

Edhe pse nuk është kandidat për të fituar çmimin e futbollistit më të mirë sipas FIFA-s, Lionel Messi do të marë pjesë në ceremoninë e së hënës së ardhshme.

Postuar: 20/09/2018 - 20:02

 Xhani De Biazi ishte ai që i dha mundësinë Elseid Hysajt që të debutonte në radhët e kombët

Postuar: 20/09/2018 - 16:17

UEFA ka publikuar formacionin më të mirë pas ndeshjeve të para në Ligën e Kampionëve.

Postuar: 20/09/2018 - 15:47

Fjala gjimnastikë vjen nga gymnos që do të thotë zhveshur, pra stërvitje lakuriq.

Postuar: 20/09/2018 - 15:15

Mbrëmjen e djeshme, ekipi i Juventusit luajti përballjen e parë në Ligën e Kampionëve ndaj Valenc

Postuar: 20/09/2018 - 09:50

Kristiano Ronaldo e nisi me karton të kuq aventurën e tij në Champions League këtë edicion.

Postuar: 20/09/2018 - 09:46

Në Gjirokastër ka zhvillime dhe klubi i futbollit të këtij qyteti më në fund mori dje masa të for