Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Armando Sadiku po thyen rekordet e Rrakllit e Kushtës, i mbetet të sfidojë Bogdanin

Postuar: 15/11/2017 - 07:49

Një nga futbollistët që shkëlqeu në miqësoren e luajtur kundër turqve në Antalia ishte pikërisht sulmuesi Armando Sadiku, i cili realizoi dy golat e parë të kombëtares tonë në këtë përballje. Mbi të gjitha, Sadiku u tregua pozicional dhe i saktë në veprimet e tij, duke i dhënë Shqipërisë fitoren që e kërkonte aq shumë, por njëherësh edhe duke e “blinduar” veten si zgjedhje e parë e trajnerit Kristian Panuçi. Nga ana tjetër, me dygolëshin e realizuar në pjesën e parë në miqësoren kundër Turqisë në Antalia, Armando Sadiku ngjitet në kuotën e 11 golave me fanellën e kombëtares shqiptare. Sulmuesi elbasanas futet në historinë e kuqezinjve si golashënuesi i katërt me më shumë rrjeta. Me dygolëshin ndaj turqve, 26-vjeçari kaloi dy legjenda të futbollit shqiptar si Sokol Kushta dhe Igli Tare, ndërsa barazoi Hamdi Salihin dhe Altin Rrakllin me nga 11 rrjeta. Para sulmuesit elbasanas qëndrojnë Ervin Skela me 13 gola, Alban Bushi me 14 dhe Erjon Bogdani me 18 rrjeta, që është edhe golashënuesi më i mirë i kuqezinjve. Me ketë ritëm që ka nuk është çudi që brenda dy vitesh Sadiku të thyej çdo rekord dhe të hap një faqe të re për Kombëtaren. Ajo që bie në sy, është se Sadiku ka një mesatare të shkëlqyer golash në krahasim me sulmuesit e tjerë që janë në këtë klasifikim. Statistikën më të mirë e ka vetëm Qamil Teliti, i cili ka luajtur në vitet 1946–1952 dhe ka shënuar 6 gola në 13 ndeshje.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 36

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/06/2018 - 09:03

Humbja 1-2 me Zvicrën i zhgënjeu fort tifozët e Serbisë, sidomos  pasi Shaqiri e Xhaka festuan duke bërë shenjën e shqiponjës dykrenare.

Postuar: 25/06/2018 - 07:22

Dy ministra të qeverisë zvicerane kanë mbështetur Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin në lidhje me

Postuar: 24/06/2018 - 23:32

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka ishin herojtë e Zvicrës në takimin që këta të fundit arritën për

Postuar: 24/06/2018 - 23:21

Golat e Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit kanë bërë "lëmsh" një botë të tërë.

Postuar: 24/06/2018 - 23:06

Mbrojtësi i njohur i kombëtares së Zvicrës Stephan Lichtsteiner ka dalë në mbrojtje të dy futboll

Postuar: 24/06/2018 - 22:55

Dy ekipet e para të grupit kualifikohen në fazën e 1/8-ave.

Postuar: 24/06/2018 - 22:44

Përveç Stephan Lichtsteiner, edhe mbrojtësi i talentuar i Zvicrës, Manuel Akanji ka festuar me sh