Arsenali fiton derbin me Tottenhem, rikthen shpresat për titull në Premier League

Postuar: 19/11/2017 - 07:55

Premier League dhuroi spektakël edhe në xhiron e saj të 12-të, ku ranë në sy fitoret e skuadrave të mëdha e favorite për titull ndaj rivalëve të tyre. Sigurisht, Mançester Siti fitoi në transfertë ndaj Leicesterit dhe vijon të thellojë diferencën me ndjekësit sepse tani ka 34 pikë, afro 10 pikë më shumë se ndjekësit e tij. Por gara në Premier League është ende e hapur sepse janë edhe 26 javë deri në fund dhe ka shumë përballje që mund të sjellin surpriza dhe të papritura. Dje ishte radha e Arsenalit të shpaloste fuqinë dhe spektaklin e tij dhe skuadra e trajnerit Arsen Venger e bëri këtë në një ndeshje derbi përballë Totenhemit. Arsenali e meritoi fitoren 2-0 dhe siguroi një trepikësh me vlera në rrugëtimin e tij në Premier, sepse u afrua me zonën e top-4, duke qenë tani në një garë të hapur edhe për kryesimin. Një gol i Shkodran Mustafit dhe një tjetër nga Aleksis Sançez në pjesën e parë i dhanë fitoren 2-0 Arsenalit në derbin e Londrës Veriore ndaj rivalëve të Totenham Hotspur. Në Emirates u zhvillua një ndeshje spektakolare në kuptimin e plotë të fjalës. Ritëm i lartë, plot dyluftime dhe raste të shumta për gol por në fund rrugën e rrjetës e gjetën vetëm topçinjtë e Arsen Venger në 2 raste. Në momentin më të mirë të Totenhemit, Arsenali arriti të zhbllokonte shifrat me një goditje perfekte me kokë të mbrojtësit me origjinë shqiptare Shkodran Mustafi, që la të palëvizur portierin e “Spurs”-ave, Hugo Lloris. 5 minuta pas golit të Mustafit në të 41-tën, Aleksis Sançez dyfishoi shifrat duke ia bërë më të thjeshta gjërat Arsenalit që më pas administroi rezultatin. Në pjesën e dytë të dyja skuadrat dhe sidomos formacioni i Poçetinos krijuan shumë raste por ky fraksion loje nuk prodhoi më asnjë gol. Me këtë fitore që ishte edhe e para ndaj rivali direkt për Arsenalin në këtë sezon, skuadra e Venger u ngjit në kuotën e 22 pikëve, një më pak se Totenhemi i vendit të tretë. Trajneri Arsen Venger u shfaq i lumtur pas ndeshjes, duke lavdëruar lojtarët e tij për performancën dhe duke siguruar se Arsenali është ende pretendent dhe do të përpiqet të rikuperojë pikët hap pas hapi, deri në fundin e sezonit. “Ne ishim mirë të përqendruar si në sulm dhe në mbrojtje. E merituam të fitojmë”, tha Venger. Trajneri francez ka lavdëruar gjithë skuadrën për paraqitjen e mirë. Venger shpreson se Arsenali do të vazhdojë më formën e mirë edhe në sfidat e ardhshme dhe të mos ndalet vetëm në këtë sukses të rëndësishëm në derbi që arriti ndaj Totenhemit. Arsenali ka potencial të madh por e ka penalizuar në këto javë të para mungesa e qëndrueshmërisë në lojë e rezultate. Dje shkëlqyen si kurrë më parë dyshja shqiptare Mustafi-Xhaka, ku mbrojtësi edhe realizoi golin e parë për Arsenalin, duke i hapur rrugën fitores së “topçinjve”.

Adriatik BALLA

Total votes: 12

Postuar: 10/12/2017 - 09:51

Madrilenët turpëruan Seviljen 5-0, ku të gjithë golat u shënuan në pjesën e parë. Kjo fitore e afron realin me kryesuesit e garës, rivalen e tyre të vjetër, Barcelonën

Postuar: 10/12/2017 - 09:48

Këtë sezon ka një konkurrencë të fortë dhe në Kategorinë e Parë, në të dy grupet, por vëmendja më e madhe është në Grupin B (Jugut), pasi aty militon një nga skuadrat më me emër

Postuar: 10/12/2017 - 09:46

Në Kukës pati një fitues në ndeshjen e djeshme Kukësi-Lushnja, por fitues ishin pikërisht miqtë lushnjarë që fituan 3-1 dhe poshtëruan kampionen në fuqi brenda në fushën e saj.

Postuar: 10/12/2017 - 09:29

Basketbolli shqiptar nuk është në ditën e tij më të mirë, natyrisht, dhe s’ka si të jetë sepse strategjitë që e nxjerrin atë nga “errësira” dhe e fusin në rrug

Postuar: 09/12/2017 - 19:25

Zhvillohet ditën e sotme, ndeshja derbi e basketbollit, mes Partizanit dhe Tiranës, në pallatin e sportit Asllan Rusi.

Postuar: 09/12/2017 - 07:52

Ka nisur numërimi mbrapsht për derbin e Italisë, Juventus-Inter.

Postuar: 09/12/2017 - 07:51

Përballja e kreut mes Interit dhe Juventusit mund të vendosë shumë për të ardhmen e dyja skuadrave, por këtë herë rivaliteti tradicional mes dy skuadrave nuk reflektohet në fjal