BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Sport

Asani shënon supergol në stërvitje dhe ironizon me trajnerin, Manaj vijon shkëlqimin me Sivaspor

Asani shënon supergol në stërvitje dhe ironizon me trajnerin,

Lojtarët e përfaqësueses kuqezi po kalojnë momente të mira me skuadrat e tyre në Europë, por jashtë Europës njëri futbollist po vuan shumë. Ai është Jasir Asani, i cili muajt e fundit ka marrë vetëm 8 minuta në këmbët e tij, diçka e papranueshme për një lojtar të skuadrës përfaqësuese. Raportet e tendosura të tij me klubin jugkorean kanë ndikuar negativisht dhe mund të kenë pasoja edhe për në Kombëtare, pasi lojtari rrezikon të mos marrë ftesë për në Europianin e Gjermanisë. Ndërkohë, sulmuesi tjetër kuqezi, Rei Manaj, vijon shkëlqimin në Turqi, me Sivasporin. Shumicën e herës shënon, por kur nuk shënon realizon asiste dhe kështu ndodhi edhe herën e fundit. Manaj i ka rritur pritshmëritë për të marrë ftesë nga trajneri Silvinjo.

Jasir Asani i përgjigjet trajnerit në mënyrën e tij

Sulmuesi i Kombëtares kuqezi, Jasir Asani ka qenë në qendër të vëmendjes pas deklaratës së trajnerit të Guangjusë se futbollisti ishte shëndoshur dhe se nuk mund të luante për aq kohë sa ai ishte në sol. Asani iu përgjigj me foto nga palestra ku në pah dukeshin format e tij trupore. Por futbollisti nuk është mjaftuar me kaq teksa ka publikuar dy video në profilin e tij zyrtare. Ai ka ndarë momente nga stërvitja e tij me skuadrën teksa realizon super gola.

Manaj vijon shkëlqimin me Sivaspor

Sulmuesi Rei Manaj ka vazhduar të japë kontribut për Sivasporin në Superligën e Turqisë. Të premten në fitoren 3:1 ndaj Istanbulsporit, Manaj asistoi në golin e tretë. Ndeshja i takoi xhiros së 37-të, përkatësisht të parafundit të elitës turke. Në fund Manajt iu anulua një gol për pozitë jashtë loje, kurse u vlerësua më i miri. Në 32 paraqitje këtë edicion, sulmuesi i Shqipërisë ka 18 gola e tri asistime. ë mbledhjen e fundit të Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së, një nga vendimet e miratuara ishte edhe ai i krijimit të kursit të Drejtorit Teknik, një kurs risi që do të organizohet duke nisur nga muaji qershor nga Departamenti i Edukimit dhe Drejtoria Teknike në FSHF.

Kursi i FSHF për “Drejtor Teknik”

Duke u larguar disi nga legjionarët, duhet të kujtojmë lexuesit se në FSHF po hapet një kurs i ri, kurs për “drejtor Teknik”. Në fakt futbollit tonë i duhej një i tillë, pasi kështu rritet profesionalizmi. Drejtori Teknik i FSHF-së, Fulvio Pea, në një prononcim për FSHF.org shpjegon rëndësinë e një figure të tillë pranë një klubi, i cili ka si detyrë të drejtojë akademitë e moshave dhe të identifikojë punët, strategjitë dhe talentet e rinj në futboll. “Kur kam ardhur në Shqipëri, Presidenti i FSHF-së më kërkoi që të ndërtojmë një figurë që të drejtojë akademitë e klubeve tona. Dhe kështu, pas një viti pune, kemi menduar, së bashku me bashkëpunëtorët e mi të krijojmë figurën e ashtuquajtur “Drejtori Teknik“ i Akademive. Ne kemi krijuar kursin e dedikuar për këtë figurë. Një kurs shumë specifik që do të zgjasë 8 muaj dhe që do të krijojë brenda një rruge teknike një figurë që të mund të drejtojë trajnerët përmes një metodologjie, strategjie dhe filozofie për të ndërtuar një talent të ri. Kursi nis më 3 qershor”, thotë Fulvio Pea, i cili tregon se në këtë kurs mund të marrin pjesë të gjithë trajnerët e pajisur me licencën UEFA PRO dhe UEFA A.