BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Sport

Atalanta e Gjimshitit shkatërron Bajer Leverkusen në finalen e Dublinit, fiton trofeun e Europa League

Atalanta e Gjimshitit shkatërron Bajer Leverkusen në finalen e

Finalja e Ligës së Europës e luajtur mbrëmë në stadiumin e Dublinit në Irlandë, midis Bajer Leverkusenit dhe Atalantës, vendosi verdiktin e parë sezonal për klube në Europë. Atalanta fitoi me rezultatin e thellë 3-0 dhe meritoi trofeun. Sukses madhështor edhe për mbrojtësin kuqezi, Berat Gjimshiti, që fitoi duelin me Granit Xhakën. Ndeshja e mbrëmshme ishte në tërësi më e mirë për Atalantën, e cila e kishte studiuar si duhet kundërshtarin dhe e bllokoi lojën e tij në të gjitha drejtimet, duke mos i dhënë hapësirë. Ishin golat e shpejtë të shënuar nga Atalanta që i dhanë asaj avantazhin e epërsisë dy herë dhe kjo i mundësoi më pas të mendonte më shumë për mbrojtjen e rezultatit. Ishte Lukman që shënoi për italianët në minutën e 12-të, pas asistimit të Zapakostës, ndërkohë që Berat Gjimshiti, lider i skuadrës italiane në fushën e lojës, mori karton të verdhë në minutën e 22-të. Në minutën e 26-të, me një goditje shumë të bukur, Lukman shënoi golin e dytë për ekipin italian dhe kjo ia komplikoi ndeshjen Bajer Leverkusenit. Granit Xhaka, një nga mesfushorët më të mirë në botë në rolin e tij, nuk ishte në ditën e vet më të mirë, duke bërë shumë gabime në pasime, e vetë skuadra gjermane, me skemën taktike që ndoqi, e pati të vështirë të gjente rrugën e rrjetës. Në pjesën e dytë Leverkusen e shtoi dozën sulmuese, por gjeti përballë një kundërshtar shumë agresiv për topin e parë. Atalanta i fitoi shumicën e duleve tokësore dhe ajrore, duke e futur në tension edhe vetë trajnerin Ksabi Alonso. Me kalimin e minutave trajneri Alonso përpiqet të gjejë elementin e duhur që bën ndryshimin, por nga ana tjetër rivali Gasperini duket se i ka më të qarta idetë e tij për lojën dhe mbrojtjen e rezultatit. Leverkusen bën volum loje, por skuadra që rrezikon më shumë është Atalanta me kundërzbritjet e saj të shpeshta, në të cilat merr pjesë edhe vetë Gjimshiti. Në minutën e 75-të vjen goditja fatale për Bajer Leverkusenin, pasi Lukman, lojtar që ka lindur në Londër por përfaqëson në arenën ndërkombëtare Nigerinë, shënon edhe golin e tretë personal dhe të tretin për ekipin e tij, duke i vënë “kapak” fitores dhe duke shtruar përfundimisht rrugën për tek trofeu. Në fund, festë e merituar për Atalantën, që fiton për herë të parë një kupë Europe. Finalja e radhës do të jetë ajo mes Olimpiakosit dhe Fiorentinës, në Athinë më 29 maj, në finalen e Ligës së Konferencës, kurse finalja e Champions League midis Realit të Madridit dhe Borusias së Dortmundit do të luhet më 1 qershor në “Uembli” të Londrës.