Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Atalanta “zhduk” Berishën, mbetet jashtë planeve të Gasperinit

Postuar: 25/09/2018 - 07:35

Midis Atalantës dhe Etrit Berishës në këtë moment ka një ngërç që duket i vështirë për t’u zgjidhur. Kemi të bëjë me një qëndrim në stol të gardianit të Kombëtares Shqiptare në mënyrë të paarsyetuar dhe trajneri i Atalantës Gasperini është vënë para pyetjeve të shumta të shtypit sportiv italian për gjendjen e portierit shqiptar dhe njëherësh për shkaqet pse ai nuk aktivizohet. Natyrisht, Gasperini nuk ka folur hapur për këtë çështje dhe është mjaftuar vetëm me përgjigjen standarde e të njohur “të gjithë janë të rëndësishëm dhe të gjithë do të luajnë në kohën dhe vendin e duhur”. Por situata me portierin e përfaqësueses kuqezi duket jo e mirë dhe me kalimin e ditëve kjo bëhet evidente dhe sjell shqetësim akoma më të madh. Duhet thënë se Etrit Berisha ka qenë për vite me radhë lideri i vërtetë i Kombëtares kuqezi, madje falë pritjeve të tij të mrekullueshme nën erën “De Biazi”, përfaqësuesja jonë ia doli të sigurojë një kualifikim historik në Europianin e Francës më 2016. Në atë edicion kualifikues, ku Shqipëria pati në grup rivalë shumë të fortë si Portugalia, Serbia, Danimarka dhe Armenia, por edhe modestët e Lihtenshtejnit, një nga pikat më të forta të skuadrës tonë kombëtare ishte pikërisht Berisha dhe këtë e kanë shprehur edhe specialistët e futbollit tonë, të cilët i kanë vënë notë maksimale kosovarit për kontributin e tij në skuadër. Edhe në edicionin e shkuar kualifikues, pra atë të Botërorit të Rusisë, ku ishim në grup me ekipet e forta të Spanjës dhe Italisë, por edhe Izraelin dhe Maqedoninë, Berisha ishte padyshim lideri i vërtetë në fazën difensive, duke dhënë siguri për skuadrën në repartin e prapavijës dhe duke mos e diskutuar praninë e tij si titullar në duelet e skuadrës kombëtare. Por në këtë edicion të ri kualifikues Berisha nuk e nisi si titullar pas më shumë se gjashtë vjetësh në portën kuqezi. Në vend të tij u aktivizua në dy ndeshjet zyrtare kundër Izraelit dhe Skocisë në kuadër të Ligës së Kombeve Thomas Strakosha, ylli tjetër i portës tonë që aktivizohet me Lacion në Serie A. Edhe Berisha luan në Serie A, me Atalantën, por në këtë pjesë të parë të sezonit futbollistik në Itali ai nuk është preferuar nga trajneri Gasperini dhe për pasojë ka mbetur në stol. Edhe në duelin e madh që Atalanta barazoi 2-2 kundër Milanit, në portë për bergamaskët ishte një tjetër gardian e jo Berisha. Çfarë ka ndodhur me portierin e përfaqësueses së Shqipërisë që ka humbur shkëlqimin e tij? Mediat italiane kanë nxituar të radhisin disa detaje dhe tregues sportivë për këtë sjellje. Së pari besohet se Berisha nuk është rikuperuar mjaftueshëm për të qenë në formën e tij maksimale pas dëmtimit që pati muaj më parë. Nga ana tjetër, në skemat e reja të trajnerit duket se kosovari i Kombëtares së Shqipërisë nuk shihet si preferencë, por mediat italiane shkojnë dhe më tej duke thënë se në këtë moment raportet e Berishës me Gasperinin nuk janë më të mirat e mundshme dhe kjo mund të ketë ndikuar që ai të qëndrojë në stol. Madje qëndron në stol edhe atëherë kur Atalanta ka nevojë për të. Në shumë ndeshje të luajtura nga ky sezon, Berisha është aktivizuar vetëm në një takim.

Gjimshiti, edhe mbrojtësi kërkon një shans

Përveç Berishës, në gjirin e Atalantës militon edhe Berat Gjimshiti, i cili nuk ka luajtur sa duhet në fushë në javët e fundit. Theksojmë se njëlloj si Berisha, edhe Gjimshiti nuk u aktivizua për asnjë minutë në ndeshjen kundër Milanit të dielën. Të dy futbollistët shqiptarë “ngrohën” stolin dhe kjo është e dëmshme për kombëtaren, e cila kërkon lojtarë që janë në formë dhe për ndeshjet e radhës kundër Izraelit në transfertë dhe ndaj Skocisë brenda në fushën tonë kërkohen futbollistë të përgatitur fizikisht, që luajnë rregullisht me ekipet e tyre dhe i japin qetësi repartit të mbrojtjes. Për momentin, si Berisha dhe Gjimshiti nuk e sigurojnë këtë. 

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/02/2019 - 10:29

Ndarja nga jeta në mënyrë tragjike e futbollistit Emiliano Sala shokoi mbarë botën.

Kushëriri i futbollistit ka bërë akuza të forta ndaj ekipit të Nantes. Sipas tij ata e vranë Sala.

Postuar: 17/02/2019 - 07:39

UEFA futi në proces disiplinor dy lojtarë të Realit të Madridit, mbrojtësin Serxhio Ramos për mar

Postuar: 17/02/2019 - 07:37

Trajneri i Partizanit, Skënder Gega, doli dje para gazetarëve ku foli në prag të ndeshjes së sotm

Postuar: 17/02/2019 - 07:35

Basketbolli në Shqipëri shfaq dy pamje të ndryshme.

Postuar: 16/02/2019 - 07:21

Bajerni i Mynihut është skuadra që ka dominuar e vetme gjatë vite të fundit kampionatin gjerman d

Postuar: 16/02/2019 - 07:19

Ndodh rrallë që një shqiptar të ndodhet në zyrat e një klubi të madh europian për të firmosur një

Postuar: 16/02/2019 - 07:18

Java e 22-të e Kategorisë Superiore nisi me një superndeshje, një duel direkt që vlen për vendin