Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Befason Ronaldo, vitin tjetër mund të tërhiqet nga futbolli, Mesi mbetet sërish numri 1

Postuar: 22/08/2019 - 07:27

Në një intervistë për mediat portugeze, ku zbuloi edhe oborrin e shtëpisë së tij luksoze nga e cila shikohet i gjithë qyteti i Torinos, Kristiano Ronaldo ka folur për disa tema. “Kush fiton ka gjithmonë të drejtë, mendoj se asnjë nuk mban më shumë rekorde se unë. Nuk është rastësi që unë dhe Mesi jemi të vetmit që kemi fituar nga 5 herë Topin e Artë”. Ronaldo ka shpjeguar edhe njëherë se përse zgjodhi Juventusin pas 9 viteve fantastike te Reali i Madridit. “Pas eksperiencës me Realin doja një sfidë të re, kjo ishte një sfidë tërheqëse për mua sepse bardhezinjtë gjithmonë më kanë pëlqyer”, tha ai. Nga Juvja te ardhmja e tij, kur do të vijë momenti që “CR7”-ta do të tërhiqet nga futbolli i luajtur. “Mund ta mbyll karrierën vitin e ardhshëm por mund të luaj edhe deri në moshën 41-vjeçare. Gjëja më e rëndësishme është të shijoj momentin. Prandaj zgjodha Juven sepse këtu kam qenë i motivuar që ditën e parë dhe dua të fitoj gjithçka me këtë klub”. Në fund një mendim për çështjen Majorga nga e cila Ronaldo është shpallur i pafajshëm por edhe për vlerën e tij në merkato. “Kur vënë në dyshim ndershmërinë tënde normal që do të ndihesh keq. Kam një partnere, kam 4 fëmijë, njëri prej tyre është 9 vjeç dhe është inteligjent. Në shtëpi hynin të gjitha këto lajme për faj të gazetave, por falë zotit u demonstrua që jam i pafajshëm. Vlera ime në merkato? Sot kushtojnë të gjithë shumë. Fillohet gjithçka nga 100 milionë euro dhe shoh mbrojtës që shiten nga 75 milionë euro, ndoshta tashmë unë vlej 3 apo 4 herë më shumë”, shtoi sulmuesi portugez i Juves.

Ronaldo apo Mesi më i fortë, flasin ekspertët e universitetit

Pyetja është nga ato që mund të mbeten edhe pa përgjigje: cili është më i fortë Kristiano Ronaldo apo Lionel Mesi? Janë lojtarë të ndryshëm, të dy vrasës, të jashtëzakonshëm dhe të dy tashmë kanë shkruar me germa të arta historinë e futbollit. Por shkenca nuk kënaqet thjesht me perceptime apo qëndrime subjektive, ndaj dëshiron t’i japë një herë e mirë përgjigje kësaj pyetjeje. Sipas hulumtuesve të KU Leuven University (Belgjikë) dhe shoqërisë holandeze “SciSports”, e specializuar në nxjerrjen e të dhënave dhe statistikave, më i forti është Lionel Mesi. Kërkimi ka marrë në konsideratë të gjitha ndeshjet e sezoneve 2013-2018, duke vlerësuar një parametër të quajtur VAEP (Valicing Actions by Estimating Probabilities), ku merren në konsideratë gjuajtjet, pasimet, driblimet, përplasjet dhe gjithçka tjetër që një futbollist bën në fushën e blertë për të ndikuar në rezultat si me veprimet sulmuese dhe me ato mbrojtëse. Përfundimi i këtij kërkimi është: Mesi ka një mesatare 1.21 VAEP për ndeshje, ndërsa Kristiano Ronaldo është ndalur në 0.61. KU Leuven University bën të ditur se vlerësimet për Mesin dhe Ronaldon kanë qenë të përafërta në tre sezonet e para, por, pas 2015/16, argjentinasi ka nisur shkëputjen, duke lënë pas rivalin e përjetshëm. Përfundimisht, sipas këtij studimi, kapiteni i Barcelonës ka ndikim më të madh në skuadër sesa “ylli” aktual i Juventusit në tërësi, jo vetëm në zonën e golit.

Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2019 - 19:43

 Kristiano Ronaldo, një nga futbollistët më të kushtueshëm në botë, tha gjatë një interviste se do të donte të gjente punonjësen e një dyqani McDonalds që i jepte hamburger falas kur ishte i vogël dhe shkonte të

Postuar: 19/09/2019 - 07:24

Dje në mbrëmje u luajtën duelet e para në Champions League në grupet A, B, C dhe D, ku pati emoci

Postuar: 19/09/2019 - 07:22

Trajneri i Kombëtares, Edi Reja, nuk e ftoi Armando Sadikun për duelet ndaj Francës dhe Islandës,

Postuar: 19/09/2019 - 07:18

Kupa e Shqipërisë kthehet në fushë, në kuadër të dueleve të para të turit të parë eliminator, ku

Postuar: 18/09/2019 - 23:14

Është mbyllur dhe e mërkuara e Ligës së Kampioneve me ndeshjet e para të katër grupeve të para të

Postuar: 18/09/2019 - 21:13

Edhe pse realizoi dy herë brenda pjesë së parë me Harry Kane dhe Lucas sërish Tottenham nuk mun

Postuar: 18/09/2019 - 18:07

Kristiano Ronaldo ka dhënë së fundmi një intervistë apo më saktë një rrëfim për jetën e tij, duke