BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Sport

Berisha i padëshiruar tek Torino, gardiani kuqezi gati të braktisë klubin italian

Berisha i padëshiruar tek Torino, gardiani kuqezi gati të

Mediat italiane i kanë kushtuar jo pak rëndësi përplasjes që ka pasur Etrit Berisha me trajnerin Ivan Juriç të Torinos, një përplasje që ka sjellë një situatë aspak të këndshme për gardianin e përfaqësueses së Shqipërisë, i cili jo vetëm nuk ka regjistruar minuta këtë sezon, por ka dalë si portier i tretë në skuadër dhe kjo gjendje po e nxit atë të tërhiqet nga ky klub, edhe pse pritshmëritë për të ishin shumë të larta. Fakt është se Torino e mori portierin shqiptar si zgjedhje e dytë, pra të ishte në pozita të luante por me trajnerin Juriç ai s’po e gëzon këtë status, edhe pse e ka merituar të luante kur sheh statistikat e një viti më parë. po si qëndron e vërteta? Janë mediat italiane që thonë se përplasja me trajnerin ka sjellë që gardiani i Kombëtares së Shqipërisë të përjashtohet e shpesh të përfundojë në tribuna. Sajti “toro.it” që është më pranë klubit torinez, sheh pikërisht marrëdhënien e vështirë dhe përplasjet e portierit me trajnerin që ka sjellë këtë gjendje dëshpëruese për lojtarin shqiptar. Madje sajti në fjalë i bën jehonë edhe zgjedhjes së trajnerit Silvinjo, ku thotë se Strakosha tani është zgjedhje e parë, duke detyruar Berishën të zbresë një shkallë më poshtë, një shenjë për karrierën e tij se po shkon drejt fundit.

Shkrimi në “toro.it”

Një epilog mjaft i trishtuar, ai i historisë që pa si protagonistë Etrit Berishën dhe Ivan Juriç. Portieri shqiptar, pavarësisht se mbeti në granatë, në fakt u përjashtua nga skuadra nga trajneri kroat. Duke qëndruar në kryeqytetin piemontez në fund të merkatos së verës, pritej që Berisha të mblidhte disa minuta në sezon edhe për të pushuar Milinkoviç-Saviç, por kjo nuk ndodhi. Juriç shpjegoi në mënyrë të paqartë se për momentin portieri nuk punon me grupin, i dhënë edhe nga pakënaqësia e humbjes së pronësisë, deri në konsiderimin e Gemelos si portier të dytë. Portieri i lindur në vitin 2000, pra, ka kaluar përfundimisht në hierarki ish-portierin e Atalantës dhe Spalit. Por rasti ka të bëjë edhe me kombëtaren shqiptare, ku Berisha ishte numri 1 prej disa vitesh. Koha e pakët e lojës me fanellën e granatës në fakt e ka shtyrë trajnerin Silvinjo të bëjë zgjedhje të ndryshme për golin. Tashmë pronar është Strakosha, ish-mbrojtësi i plotë i Lacios, i cili i ka hequr kështu vendin Berishës.

Krahasimi me sezonin e kaluar

Tashmë duket një përjetësi që kur Berisha kontestoi vendin e Vanja Milinkoviç-Saviç, por po flasim për sezonin e kaluar. Gabimet e ndryshme dhe pasiguria e transmetuar nga serb e kishin shtyrë Juriçin të krijonte konkurrencë mes të dyve. Rezultati u pa në finalen e sezonit, gjatë të cilit shqiptari luajti 10 ndeshje, duke u treguar më shumë se një portier i dytë. Duhet pranuar që mosha nuk punon në favor të kosovarit të Kombëtares kuqezi, kjo dhe për faktin se ai nuk po aktivizohet dhe kjo mund të sjellë pse jo dhe tërheqjen e tij nga futbolli i luajtur. Ndoshta i duhet të provojë një shans të fundit në një klub tjetër, por për këtë duhet pritur merkato e verës.