BREAKING NEWS

‘Zgjedhorja’ në ngërç, ambasadorja Yuri Kim, ultimatum palëve politike: Vendosët një afat, është koha për...

‘Zgjedhorja’ në ngërç, ambasadorja Yuri Kim,
x

Sport

Bota e sportit në zi! Shuhet legjenda e futbollit francez

Bota e sportit në zi! Shuhet legjenda e futbollit francez

Mediat franceze njoftojnë vdekjen e ish-trajnerit të  ekipit Kombëtar të Francës në vitet 1976-1984, Mishel Hidalgo. Bëhet me dije se legjenda e futbollit është shuar këtë të enjte pak pas mesdite në Marsejë. Të dielën e shkuar pat festuar 87-vjetorin e lindjes, ndërsa mediat franceze raportojnë se ka vdekur për shkak të një sëmundjeje të gjatë, që e pat dobësuar shumë dhe jo prej pandemisë së koronavirusit.

Me shuarjen e tij mbyllet një nga kapitujt më të bukur të futbollit francez. Si trajner i Francës ai fitoi kampionatin europian të vitit 1984 dhe luajti një gjysmëfinale botërori në Spanjë, ku u eliminua nga Gjermania pas 11-metërshave.

Bota e sportit në zi! Shuhet legjenda e futbollit francez