Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Brazili e nis mbarë Kupën e Amerikës, shkëlqen Kutinjo në fitoren e thellë kundër Bolivisë

Postuar: 16/06/2019 - 07:56

Brazili është padyshim lider i futbollit botëror, jo vetëm me kupa bote të fituara më shumë nga të tjerët (5 të tilla nga 4 që kanë fituar Gjermania dhe Italia), ndërkohë që po luan në këtë moment Kupën e Amerikës, një aktivitet të cilin e organizon vetë Brazili dhe që shihet dhe si pretendenti kryesor për të fituar trofeun. Në fakt, ndeshjet luhen në mesnatë me orën e Europës, por kjo nuk i ka penguar sportdashësit të shijojnë spektaklin që prodhon futbolli amerikano-latin, për më tepër që këtë herë në Kupën e Amerikës marrin pjesë edhe skuadra nga kontinente të tjera, si Katari e Japonia. Ndërkohë, dje startoi zyrtarisht aktiviteti, me përfaqësuesen “Selacao” që zbriti e para në tapetin e gjelbër. Dhe në fakt, Brazili e ka nisur me këmbën e mbarë edicionin e 46 të Kupës së Amerikës, ku është edhe vend mikpritës, pasi arriti të fitojë me rezultatin e pastër 3-0, në sfidën hapëse përballë Bolivisë. Pa Nejmar, i cili u dëmtua një javë para startit të kompeticionit, ishte futbollisti i Barcelonës, Filipe Kutinjo, ai që mori për dore skuadrën e Tites dhe pasi zhbllokoi rezultatin në minutën e 50-të me 11-metërsh, dyfishoi avantazhin 3 minuta më vonë. Goli i tretë dhe i sigurisë për Brazilin, erdhi vetëm 5 minuta nga fundi, ku ishte sulmuesi që erdhi për të zëvendësuar Nejmar, Everton, ai që dërgoi topin në rrjetën e portës së Bolivisë. Sot në mbrëmje, në orën 21:00 do të përballen dy skuadrat e tjera të grupit A, Venezuela dhe Peruja. Sot, në orët e para të mëngjesit, në fushë do të zbresë Argjentina e Lionel Mesit, që do ta startojë këtë edicion të Kupës së Amerikës, me sfidën përballë Kolumbisë, një takim që pritet të jetë mjaft interesant dhe emocionues. Pritësit e aktivitetit, Brazili, vend në të cilin po mbahet Kupa e Amerikës për herë të parë pas vitit 1989, u paraqit me fanella të bardha dhe kjo ndodhi pas më shumë se 60 vjetëve në historinë e përfaqësueses braziliane. Më herët ndodhte që Brazili ta fillojë ndeshjen me fanellë të verdhë e më rrallë me blu, por ngjyra e bardhë ishte një surprizë e madhe e ndoshta mjaft e bukur. Një nisje e mbarë që ia vlen të diskutohet edhe për këtë detaj jo pak të rëndësishëm. Ndërkohë, Në Copa America, La Liga mban vendin e parë me plot 26 futbollistë, të cilët vijnë nga ekipe të ndryshme, si Real Madrid, Atletiko Madrid, Barcelona, Espanjol, Betis,Vilareal, Celta Vigo, Alavesh, Getafe, Girona, Hueska dhe Rayo. 5 prej këtyre futbollistëve janë të ekipeve që kanë rënë një kategori më poshtë (Girona, Hueska dhe Rayo). Lionel Mesit, me shumë mundësi, gjatë këtij edicioni të Copa America do t’i duhet të përballet me shokët e tij të skuadrës, si me Luis Suarezin (Uruguai), Kutinjon dhe Arthur (Brazil). Reali i Madridit ka 4 futbollistë në Copa America: brazilianët Kasemiro dhe Miliato (ka vetëm pak javë që ka firmosur më Realin), Fede Valverde të Uruguait dhe blerjen e fundit, japonezin Take Kubo, një 18-vjeçar që cilësohet si Mesi i ri. Atletiko përfaqësohet gjithashtu me 4 lojtarë: Luis Felipe (Brazil), Diego Godin dhe Gimenez (Uruguai) dhe Santiago Arias (Kolumbi).

Adriatik BALLA

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2019 - 19:20

Është vetëm 18 vjeç, Lorent Tolaj sot ka vendosur një rekord personal duke i dhënë plot 8 gola skuadrës e Zvicrës

Postuar: 19/11/2019 - 17:35

FSHF-ja dhe Edi Reja kanë pasur një takim ditën e sotme ku kanë biseduar në lidhje me kontratën e

Postuar: 19/11/2019 - 12:13

Presidenti i FSHF-së Armand Duka ka zbuluar bisedat që ka pasur me futbollistin Elsaid Hysaj teks

Postuar: 19/11/2019 - 10:22

Argjentina dhe Uruguaji luajtën mbrëmjen e djeshme mes tyre një miqësore në Tel-Aviv, ndërsa pjes

Postuar: 19/11/2019 - 07:25

Merkato e dimrit nis zyrtarisht më 1 janar, por klubet e mëdha europiane i kanë nisur lëvizet e t

Postuar: 19/11/2019 - 07:23

Partizani mban kreun e Superiores dhe është realisht skuadra me më shumë shanse të fitojë titulli

Postuar: 19/11/2019 - 07:20

Stadiumi i ri kombëtar i Tiranës, i cili mori emrin “Air Albania”, priti të dielën në