BREAKING NEWS

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK, nëse Kraja nis goditjen e Berishës dhe Metës rrezikohet të ketë destabilitet

Genc Burimi: Amerikanët mund ta çojnë Ramën në SPAK,
x
BREAKING NEWS

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente sekrete, së shpejti qeveria e Shqipërisë do të ekspozohet

Paralajmërimi i “Homeland Justice”: Kemi hakeruar dokumente
x
BREAKING NEWS

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje atyre që synonin të ma ‘hiqnin kokën’, të përshpejtojnë

Abazoviç lëshon deklaratën e fortë: U bëj thirrje
x
BREAKING NEWS

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte vënë në dispozicion të bandës së drogës”, Alibeaj reagon ndaj arrestimit të ish-shefit të policisë: Trafiku bëhej me bekimin e kryeministrit dhe ekzekutohej nga Saimir Tahiri

“Dëshmia më e qartë se Policia e Shtetit ishte
x
BREAKING NEWS

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga arrestimi, ja ku ishte fshehur fshehur për 5 vite ish-shefi i policisë që u arratis nga Muriqani

Policia e kërkonte që prej 2017/ Zbardhen detaje të reja nga
x
BREAKING NEWS

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve, arrestohet në Berat ish-shefi i Policisë së Dhërmiut

Emri/ I përfshirë në trafikun e drogës së Habilajve,
x
BREAKING NEWS

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do të jenë subjekt i drejtësisë”, paralajmërimi i fortë i Vangjelit: ‘Moti politik’ do të bëhet shumë më i nxehtë në shtator

“Personazhe të njohur, të majtë e të djathtë do
x
BREAKING NEWS

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe vështirësi të madhe policinë”, Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga humbja e kontakteve me Martinajn: Ja cilat janë tre zonat që po hetohen

“Ngjarje që ka vënë në dilemë dhe
x

Sport

Broja, Manaj dhe Strakosha, treshja e Kombëtares shton ngjyrat kuqezi në Angli

Broja, Manaj dhe Strakosha, treshja e Kombëtares shton ngjyrat kuqezi

Rei Manaj zgjodhi të luajë në kampionatin anglez këtë sezon. një vendim i tillë nga ana e tij u diktua nga zhvillimet ë prekën skuadrën e Specias në Serie A, si dhe mungesa e një marrëveshjeje afatgjatë mes klubit italian dhe Barcelonës që kishte kartonin e lojtarit. Por kjo nyje rezultoi e zgjidhshme, sepse lojtari ia doli të marrë vëmendjen e një klubi anglez, Uotfordit dhe sezonin tjetër do të luajë në Angli. Nëse ia del të jetë titullar dhe produktiv me golat e tij, atëherë ai do ta marrë ftesën e trajnerit Edi Reja në Kombëtare. Por ajo që mund të konsiderohet surprizë këtë vit është se shqiptarët në kampionatin anglez do të jenë më shumë, sepse, përveç Brojës që është atje tashmë dhe Manajt që kaloi këtë verë, është pikërisht portieri Thomas Strakosha që siguroi kalimin tek Brentford. Ky ishte një transferim nga Lacio, klub italian me të cilin Strakosha qëndroi jo pak por gati një dekadë. Lojtari tani është në pritje të luajë ndeshjen e parë me Brentford dhe gjasat janë që ai të jetë titullar, por medita angleze flasin për një rivalitet me portierin që ishte më parë. gjithsesi, duke parë situatën ku ishte katandisur tek Lacio, Strakosha tani ka një dritare të re, në kampionatin më të fortë në botë dhe padyshim që për karrierën e tij do të jetë një eksperiencë e paharruar. Ndryshe nga Manaj që luan në Championship, Strakosha do të luajë në elitë, pra në Premier League.

Broja mund të luajë titullar me Çelsin, por....

Një tjetër futbollist i Kombëtares që ndodhet në futbollin anglez është Armando Broja. Në fakt, historia e tij ndryshon nga të tjerët, pasi ai ka dalë nga akademia e Çelsit, pra është prodhim i vetë futbollit anglez. Broja ka qenë i huazuar fillimisht tek Viteshe në Holandë e sezonin e kaluar tek Sauthemptoni në Premier League. Tani ai është kthyer në radhët e bluve të Londrës dhe shpreson të fitojë vend titullari. Por klubi është në dilemë, ta mbajë apo ta shesë. Megjithëse varianti më i besueshëm se do të ndodhë është transferimi. Armando Broja ka filluar stërvitjet e plota me skuadrën e Çelsit, teksa është vënë që nga java e kaluar nën urdhrat e trajnerit Tomas Tuhel. Ai pret ende të mësojë nëse do të vazhdojë të jetë pjesë e bluve apo jo, por nga dita në ditë, shtohet besimi se tekniku gjerman ka dëshirë të mbajë futbollistin. Tashmë në Angli janë të bindur se blutë e shohin si një lojtar me shumë perspektivë Brojën ndaj do të mbajnë futbollistin e të largojnë ata të cilët nuk kanë përmbushur pritshmërinë. Gazetari britanik Aleks Kruk deklaroi për “GiveMeSport” se vetë pronari i Çelsit, Tod Bohli, nuk do të ndërhynte që të largonte futbollistin shqiptar dhe preferonte që të shihte larg skuadrës edhe emra shumë të famshëm para Brojës. “Mendoj se Bohli po kërkon që të heqë qafe Verner, bashkë me shumë prej atyre që kanë rroga të larta. Mendoj se Bohli do të dëshironte më shumë që të mbante lojtarë si Kolvill e Broja, dhe të ndërtonte për të ardhmen, ndërsa përfiton financiarisht nga shitja e emrave si Verner, Hadson-Odoi, emra të cilët nuk kanë përmbushur pritshmërinë, Barklei e ndoshta edhe N’Golo Kante”, theksoi gazetari i njohur britanik.