BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Sport

Broja ndër 18 lojtarët më të shpejtë në botë, por këtë vit nuk i shërben Silvinjos

Broja ndër 18 lojtarët më të shpejtë në botë,

Trajneri brazilian i Kombëtares tonë, Silvinjo, ka nisur gjurmimin e futbollistëve kuqezi në kampionatet e ndryshme europiane, duke dhënë detyra edhe për ndihmësit e tij që të interesohen për minutazhin, ,mënyrën e lojës, cilësitë teknike dhe përshtatshmërinë, si dhe formën sportive të momentit, në mënyrë që të sigurojë një bërthamë të aftë që të përballojë eliminatoret e Europianit 2024. Në fakt, Silvinjo vëmendjen kryesore e ka në kampionatin italian, në të dy seritë e tij, pasi aty ndodhet kontigjenti kryesor i lojtarëve tanë, por nuk mbetet jashtë vëmendjes as kampionati spanjoll e ai zviceran. Por të paktën tre lojtarë i ka në kampionatin anglez prej të cilëve dy sulmues, por që të dy të dëmtuar. Është Manaj dhe Broja. Ky i fundit i dëmtuar në menisk nuk kthehet para verës, pra Silvinjo nuk mund të llogarisë shërbimet e tij në ndeshjet e para, por mund të shpresojë për ndeshjet që do të luhen në vjeshtë. Broja është superlojtar, me të dhëna të shkëlqyera, por ai ka probleme me dëmtimin afatgjatë, ndaj Silvinjo po sheh alternativa të tjera.

Broja në “top” 20 lojtarët më të shpejtë

Është një kënaqësi e veçantë të shohësh një lojtar të përfaqësueses së Shqipërisë në top-18 lojtarët më të shpejtë në botë në lojën e futbollit. Aktualisht aty ka emra të spikatur, si Kilian Mbape e Osman Dembele, pa harruar Leao të Milanit e Vinicius të Realit të Madridit. Pra, ndërsa futbollisti shtatlartë i Kombëtares është në fazën e rikuperimit, duke ndjekur këshillat e fizioterapistëve dhe ku nuk duhet të nxitojë nëse dëshiron një aftësim në kohë dhe pa probleme, për të ka një lajm të mirë në median ndërkombëtare. Kështu, faqja e specializuar “speedsdb.com” është kujdesur për të zbuluar renditjen kurioze të sprintierëve më të mirë në futboll. Vetëm një lojtar i Serisë A shfaqet në top- 30, ndërkohë që podiumi është befasues, me Kilian Mbape që rezulton të jetë lojtari i tretë më i shpejtë, pasi janë dy futbollistë të Premier League-s që e djegin me “fotofinish”. Mes sprinterëve të futbollit rezulton edhe sulmuesi i Kombëtares Shqiptare Armando Broja, i 18-të më këtë renditje të veçantë, duke lënë pas emra si Hakimi, En-Nesiry dhe Zhao Mario. Duhet thënë se sulmuesi kuqezi qëndron në pozita thuajse të barabarta me sulmuesin premtues të Realit të Madridit, brazilianin Vinicius Junior. Kjo ia shton më tej vlerat futbollistit shqiptar dhe Broja ka dëshmuar se ka një sprint të fuqishëm dhe shpërthime mjaft të mira në lojën ofensive, por atij i duhet nga pas një skuadër që e mbështet dhe punon për të. Shkodrani do të dijë të tregojë vlerat e tij në fushën e lojës. Vetë ai e ka konsideruar Kombëtaren një motivim më shumë dhe që dëshiron të lerë gjurmë me ngjyrat kuqezi. ëndërr mbetet ta kualifikojë Shqipërinë në një kampionat botëror, gjë për të cilën ai ka shumë besim se do të realizohet.

 

Renditja nga në top-18

1.Botman (Njukasëll): 39.21 km/h

2.Nunez (Liverpul): 38.00 km/h

3.Mbape (PSG): 37,90 km/h

4.Mudrik (Çelsi): 36.63 km/h

5.Dembele (Barcelona): 36,60 km/h

6.Adama Traore (Ulverhempton): 36,60 km/h

7.Leao (Milan): 36,50 km/h

8.F. Valverde (Real Madrid): 36,30 km/h

9.Alfonso Davies (Bajern Mynih): 36,21 km/h

10.Nuno Tavares (Marsejë): 36,21 km/h

11.A. Garnaço (Mançester Junajtid): 36.20 km/h

12.Adejemi (Borusia Dortmund): 36,1 km/h

13.M. Diabi (Bajer Leverkusen): 36,10 km/h

14.Haland (Mançester Siti): 36,04 km/h

15.Rafa Silva (Benfika): 35,90 km/h

16.Vinicius JR. (Real Madrid): 35,40 km/h

17.Reinildo (Atletiko Madrid): 35,40 km/h

18.Armando Broja (Çelsi): 35,30 km/h