Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Fillon procesi gjyqësor ndaj Izet Haxhisë, nisin telashet për Sali Berishën, Prokuroria kërkon thirrjen e dëshmitarëve përfshirë ish-kryeministrin, Ylli Rakipin...

Fillon procesi gjyqësor ndaj Izet Haxhisë, nisin telashet për
x

Sport

CAS jep sot vendimin, Shqipëria me shpresë tek gjykata e Lozanës

CAS jep sot vendimin, Shqipëria me shpresë tek gjykata e Lozanës
Këshilli i Arbitrazhit Sportiv të Lozanës do të mblidhet sot për të dhënë vendim në lidhje me ndeshjen Serbi-Shqipëri të datës 14 tetor të vitit 2014, ku në stadiumin e Partizanit të Beogradit përfaqësuesja jonë u përlesh në fushë me tifozët vendas, por që UEFA ia dha në tavolinë këtë takim Serbisë më rezultatin 3-0.
 
Arsyetimi ishte për braktisje të lojës nga ekipi ynë, ndërkohë që Federata Shqiptare e Futbollit e apeloi vendimin e dhënë nga UEFA në të dy komisionet e saj disiplinore (Komisioni i Disiplinës dhe ai i Apelit), pikërisht në CAS, me shpresën se kjo gjykatë do ta marrë në shqyrtim gjithë protagonizmin e asaj mbrëmjeje në Beograd, për të nxjerrë një përfundim të drejtë. Edhe Serbia e ka ankimuar vendimin e heqjes së trepikëshit, por pala jonë ka insistuar fort në marrjen parasysh të elementëve që sollën dhunën, qoftë për hyrjen e tifozëve në fushë, goditjen e lojtarëve tanë, mungesën e ambientit të përshtatshëm për të zhvilluar një ndeshje futbolli dhe natyrisht thirrjet raciste e antinjerëzore ndaj shqiptarëve në tërësi. Këto dhe të tjera argumente CAS i ka tashmë në duart e tij dhe jo rastësisht FSHF ka ende shpresë për një vendim të drejtë e në favor të Shqipërisë.
 
Situata 
 
Pas shumë shtyrjeve të njëpasnjëshme e shpesh të paargumentuar, më në fund Këshilli i Arbitrazhit Sportiv të Lozanës do të japë sot një vendim për përfaqësuesen tonë kuqezi. Pritja e gjatë mbaroi dhe sot duhet të mësojmë të vërtetën. Këtë të premte, CAS-i i Lozanës pritet të japë verdiktin e tij në lidhje me ndeshjen Serbi-Shqipëri të 14 tetorit të shkuar. Më në fund shqiptarët do të mësojnë nëse do të ketë vërtet drejtësi në lidhje me atë që ndodhi në Beograd, ku kuqezinjtë u bënë viktimë e dhunës dhe thirrjeve për genocid nga ana e tifozëve dhe personelit të sigurisë në stadiumin e Partizanit të Beogradit.
 
Në CAS, Shqipëria kërkon drejtësinë që nuk u dha në organet e UEFA-s si dhe tre pikët për ndeshjen me Serbinë që janë vendimtare për shanset e kuqezinjve për një kualifikim të drejtpërdrejtë në Euro 2016. Vënia e drejtësisë në vend nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv do ti çonte kuqezinjtë në vendin e dytë të klasifikimit në Grupin i të eliminatoreve, me 10 pikë, po aq sa Danimarka por me një ndeshje më shumë në dispozicion për të luajtur, duke e kthyer praktikisht Shqipërinë në favoriten për biletën e dytë të kualifikimit të drejtpërdrejtë në Europianin e Francës. Vendimi i CAS pritet të vijë pas disa shtyrjesh, fillimisht u komunikua se do të jepej në 29 Maj, pastaj u shty për në 12 qershor dhe më pas u përcaktua si afat i fundit 10 korriku. Me një vendim në favor të së drejtës dhe Shqipërisë, pritja e gjatë vërtet do t’ia ketë vlejtur.