Sport

“Cigan m***” , degjenerohet në ndeshje futbollisti serb

“Cigan m***” , degjenerohet në ndeshje futbollisti serb

Futbollisti i fjorentinës Duzhan Vlahoviç, ka rënë “pre” e racizmit në fushën e blertë. Duket se fenomeni është kthyer në modë në futbollin italian. Futbollisti serb, ka marrë thirrje raciste nga tifozët italianë gjatë ndeshjes ndaj Torinos. Tifozat vendas e kanë quajtur “cigan m…”.

Menjëherë pas këtij momentin, futbollisti shqiptar Erald Lakti, i cili është dhe kapiteni i Fiorentinës, ka kërkuar ndërprerjen e ndeshjes. Mësohet se Lakti i ka thënë arbitrave se takimi nuk mund të luhej në kushte të tilla, megjithëse gjithçka u lejua të vazhdonte, ndërsa miqtë do të fitonin me rezultatin 1-2.