BREAKING NEWS

Amerikanët të prerë për zgjedhjet, ultimatum Ramës, Bashës dhe KQZ të lënë jashtë listave personat “non grata” në SHBA dhe të inkriminuarit

Amerikanët të prerë për zgjedhjet, ultimatum Ramës,
x

Sport

Daja kalon shqetësimin shëndetësor, nuk pret supermerkato të Partizanit në janar

Daja kalon shqetësimin shëndetësor, nuk pret supermerkato të

Partizani ndodhet në vend të dytë në renditjen e Superiores dhe vetëm 6 pikë larg Vllaznisë së vendit të parë. Gara duket e dominuar nga shkodranët, por kampionati është ende i gjatë dhe të kuqtë mund ta lakmojnë vendin e parë në fund të fazës së dytë, e cila përkon me 50% të ndeshjeve të sezonit në kampionat. Në këto rrethana, objektivat e “demave të kuq:” dhe trajnerit Ilir Daja janë për titull, paçka se Partizani i këtij sezoni nuk shihet si pretendent. Fjalët e trajnerit Ilir Daja në fillim të sezonit që Partizani është skuadër e madhe e futbollit shqiptar dhe ka objektiva maksimalë, tregon se edhe ai vetë e di që presioni në kampin e kuq është shumë i madh dhe skuadrës i kërkohet maksimumi në rezultate edhe atëherë kur nuk i ka mundësitë kualitative për ta realizuar objektivin. Të mërkurën do të luhet java e 12-të e Superiores, që korrespondon me xhiron e fundit të ndeshjeve për vitin 2020, para se klubet të marrin pak ditë pushim për të bërë më pas një merkato të fortë që të realizojnë objektivat e tyre. Ndërkohë, ka një lajm të mirë që lidhte me trajnerin Ilir Daja, i cili ka kaluar problemet shëndetësore dhe tani është gati të japë me furi direktiva për një Partizan që do të tentojë të kapë me patjetër kreun. Gjithçka duket e mundur pas asaj fitoreje spektakolare 4-1 ndaj Kukësit pak ditë më parë. Dy fitore radhazi, njëra prej të cilave ajo e djeshmja me shifrat 4-1 ndaj Kukësit, kanë rikthyer Partizanin në vendin e dytë të renditjes me 19 pikë, 6 më pak se Vllaznia që kryeson me meritë kampionatin që prej javës së parë. Siç thamë, “Demat e kuq” prej ditësh janë përballur edhe me mungesën e trajnerit Ilir Daja, i cili ka kaluar një gjendje gripale dhe nuk ka preferuar të rrezikojë asnjë prej të tijve, por sot i është rikthyer punës dhe ka drejtuar seancën stërvitore. Tekniku i “të kuqve” ka përgëzuar të tijtë për paraqitjet e dhuruara në ndeshjet e fundit dhe ka bërë thirrje për një tjetër sforco në sfidën e radhës, atë ndaj Laçit të mërkurën, që është edhe ndeshja e fundit për këtë vit. Në ndeshjen ndaj kurbinasve trajneri Daja nuk do të ketë në dispozicion sulmuesin Solomon, i cili ka plotësuar numrin e kartonëve të verdhë, ndërsa pjesa tjetër e grupit janë gati dhe në formë të mirë.

Përgatitjet për Laçin

Tirana barazoi në fundjavë me Teutën dhe të dyja skuadrat humbën terren në renditje, pasi ekipet e Partizanit dhe Vllaznisë avancuan në klasifikim, duke u ngjitur në dy vendet e para. Tirana do të luajë këtë të mërkurë me Vllazninë, në atë që quhet “Klasikja e Shqipërisë”, ndërkohë që Partizani do të udhëtojë në transfertën e vështirë me Laçin, në një nga ndeshjet më të vështira të kësaj faze për “demat e kuq”. Për Partizanin objektiv është fitorja, kurse për kurbinasit kërkohet “autokritikë” pas disfatës që pësuan në fundjavë ndaj Kastriotit (1-0). Do të jetë një duel i hapur dhe i vështirë për të dyja skuadrat, por të kuqtë po e marrin seriozisht këtë sfidë, gjë që duket nga seancat stërvitore por edhe rikthimin e Dajës në krye të punëve. Siç dihet, Partizani ia doli të dielën të merrte suksesin e dytë radhazi, teksa bindi me rezultatin 4-1, ndaj Kukësit. Të kuqtë treguan një formë shumë të mirë sportive, ndërsa tashmë vëmendja shkon te sfida e fundit për 2020. Ajo do të luhet në transfertë ku i pret Laçi i trajnerit Shpëtim Duro. Por, për ta bërë edhe disi më të vështirë ndeshjen ndaj kurbinasve, ka menduar Solomon, i cili nuk ia doli të shmangte kartonin e verdhë në takimin ndaj Kukësit. Sulmuesi ka plotësuar numrin katër të kartonëve të verdhë dhe në këtë formë është automatikisht i pezulluar dhe ndaj kurbinasve nuk mund të kontribuojë. Tashmë, trajneri Ilir Daja do të mendojë për një tjetër zgjidhje, të cilit do t’i besojë qendrën e sulmit. Tek Partizani në këtë moment ka një optimizëm që duhet vlerësuar pozitivisht.