Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Duele titanësh në Champions League, Juventus sërish përballë Realit të Madridit

Postuar: 17/03/2018 - 08:14

Shorti i UEFA Champions League solli befasi të mëdha në çiftet çerekfinaliste, pasi goglat përcaktuan edhe kryeduelin e kësaj faze, Real Madrid-Juventusi. Do të jenë çerekfinale të ndezura, pasi në Angli do të ketë një derbi, ai midis Liverpulit dhe Mançester Sitit, një sfidë mjaft intriguese. Në fakt, duelet e “zjarrta”, apo siç mund të konsiderohen ndryshe finalet e parakohshme ishin të pashmangshme, pasi të 8 të kualifikuara vinin nga ligat më të forta në Europë, La Liga, Premier League, Seria A dhe Bundesliga. Finalja e sezonit të kaluar, Juventus-Real Madrid do të përsëritet në çerekfinale, ndërsa nuk u shmang dot derbi Anglez, Liverpul-Mançester Siti. Duart e Ambasadorit të UEFA Champions League, Andrij Shevçenko, ishin me fat për Bajernin e Mynihut, qe do të ketë përballë Seviljen, por edhe për Barcelonën, që do të sfidohet nga Roma. Ndërkohë, trajneri gjerman, Jurgen Klop, beson se Liverpuli i tij do ta eliminojë Mançester Sitin, megjithëse skuadra e Pep Guardiolës shihet favorite. “Jemi në formë dhe nuk na tremb Siti. E dimë se nuk do të jetë e lehtë, por do të provojmë të luajmë shanset tona. Unë kam besim se Liverpuli do të shkojë në gjysmëfinale. Natyrisht, dueli do të jetë i hapur dhe do të kemi dy përballje të nivelit më të lartë, por ne jemi entuziastë që t’i shkojmë deri në fund këtij aktiviteti”, tha Klop. Nga ana tjetër, trajneri i Juventusit, Masimiliano Alegri, ka folur për ndeshjen mes Juventusit dhe Real Madridit në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve. Ai ka pranuar se skuadrae tij do ta ketë të vështirë ndaj madrilenëve. Por, është optimist se mund të kualifikohen tutje në gjysmëfinale. “Real Madrid është kundërshtar i mirë. Jam i sigurt se ata janë favorit për ta fituar Ligën e Kampionëve prandaj duhet t’i mposhtim dhe nëse ia dalim do të jetë edhe më e bukur. Do të jenë dy sfida shumë interesante, por më parë duhet të mendojmë të mposhtim Spalin. Është shumë e rëndë- sishme që nesër të marrim 3 pikët dhe të shkojmë +7 nga Napoli ndjekës, në mënyrë që të jemi më të qetë në vijim”, tha Alegri. Nëse dëshironi të shpalleni kampion duhet ta mposhteni atë që është në fuqi, duke shfrytëzuar armët tona do t’ia dalim”, u shpreh Alegri. Sipas analistëve, Bajerni i Mynihut dhe Barcelona kanë më shumë shanse të shkojnë në gjysmë- finale, pasi shorti u tregua i mëshirshëm për ta. Gjermanët do të jenë përballë Seviljes, e cila bëri një surprizë të madhe në 1/8 e finales, duke eliminuar Mançester Junajtid e Hoze Murinjos. Forma e mirë e Bajernit dhe eksperienca e gjermanëve mund të jetë përcaktuese në fatet e kualifikimit. Kurse Barcelona cilësohet me shumë fat që goglat i dhuruan Romën, një skuadër që nuk shihet favorite. Megjithatë, Mesi dhe shokët e tij e dinë që përballë Romës nuk do të jetë e lehtë, sepse Roma është skuadër që luan futboll të bukur e të shpejtë dhe mund t’i krijojë telashe skuadrës së Ernesto Valverdes./Adriatik BALLA

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 13

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 26/04/2018 - 20:51

Michael Oliver, arbitri anglez që drejtoi ndeshjen e dytë çerekfinale në Ligën e Kampioneve mes Realit të Madridit dhe Juventus, foli për herë të parë mbi abuzimin që ai dhe bashkëshortja e tij vuajtën nga tifozët.

Postuar: 26/04/2018 - 19:36

Xhudistja kosovare Nora Gjakova arriti një sukses tjetër në arenën ndërkombëtare.

Postuar: 26/04/2018 - 19:33

Ditën e sotme, gjashtë përfaqësues të Skënderbeut, respektivisht presidenti Ardian Takaj, ish-kapiteni Blendi Shkëmbi, ish-lojtarët Liridon Latifi, Bernard Berisha dhe mesfushor

Postuar: 26/04/2018 - 17:27

UEFA ka raportuar se një procedurë disiplinore është hapur për Bayern Munchen, lidhur me incidentet që kanë ndodhur pas ndeshjes së parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, të

Postuar: 26/04/2018 - 17:06

Pak javë më parë, legjenda e kombëtares suedeze shprehu hapur dëshirën për të qenë pjesë e botërorit Rusi 2018.

Postuar: 26/04/2018 - 15:49

Jerome Boateng ishte zëvendësimi i dytë i detyruar i Bayern Mynchen në sfidën gjysmëfinale të “Champions League” të luajtur mbrëmë kundër Real Madrid.

Postuar: 26/04/2018 - 11:54

Liverpooli nuk do ta shesë Salahun dhe do të refuzojë çdo ofertë të Los Blancos për egjiptianin.Mohamed Salah është objektivi numër një i Real Madridin për afatin kalimtar të ve