BREAKING NEWS

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën ‘bombë’: Kompania që ka dhënë ekskluzivitetin kërkoi mbylljen e ‘Big Brother VIP’

VIDEO/ Banorët në rrezik? Artan Hoxha plas deklatratën
x
BREAKING NEWS

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha dorëheqjen nga gara për kryetar Bashkie në Korçë, Gjata zbardh prapaskenat e forta

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113 mijë eurot nga biznesmeni

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113
x
BREAKING NEWS

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha thirrje policisë: Shkoni te bandat, te ngjarjet e fundit kriminale në Tiranë makinat janë vjedhur në të njëjtin qytet

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top Channel kanë ndjerë rrezik, ata e dinë se nga vjen sulmi

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës në Sarandë

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e kandidatëve të PD-së: Bombën ia ka vënë Berisha

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e
x

Sport

Egnatia bën surprizën e radhës, mund Laçin dhe shkon në gjysmëfinale të Kupës

Egnatia bën surprizën e radhës, mund Laçin dhe shkon

Kupa e Shqipërisë mbylli dje angazhimet e saj me çerekfinalet dhe tani janë mësuar edhe emrat e katër skuadrave gjysmëfinaliste. Padyshim që surprizë mund të quhet në këtë nivel kualifikimi i Egnatias që mundi 3-0 në transfertë Laçin dhe me këtë sukses bindës siguron jo vetëm gjysmëfinalen, por shfaqet si ekip pretendent për të fituar trofeun dhe nëse ia del shkon automatikisht në Ligën e Konferencës. Fundja, pjesëmarrja në kompeticionet e UEFA-s është dhe objektivi madhor i skuadrave shqiptare. Rrogozhinasit me suksesin e djeshëm jo vetëm kanë surprizuar, por ata po bëhen një ekip që e kanë frikë tani edhe rivalët për titull në Superligë.

Ndeshja

Egnatia bën surprizën në Laç dhe kualifikohet për herë të parë në histori, në gjysmëfinalet e Kupës së Shqipërisë. Skuadra rrogozhinase ia doli të triumfojë me rezultatin e pastër 0-3 në Kurbin, duke siguruar biletën për më tej. Ndeshja e parë në “Egnatia Arena” kishte përfunduar në barazim pa gola dhe vendasit shiheshin dukshëm favoritë, megjithatë fusha foli në favor të rrogozhinasve. Medeiros shënoi golin e avantazhit në minutën e 20’ për Egnatian, që në pjesën e dytë gjeti rrjetën edhe dy herë të tjera. Fillimisht ishte Kasa që shënoi të dytin dhe më pas Mediros kompletoi dopietën personale e vulosi kualifikimin e Egnatias, kur kronometri shënonte minutën e 66-të të ndeshjes. Egnatia bëhet kështu skuadra e tretë gjysmëfinaliste e Kupës së Shqipërisë, pas Tiranës e Teutës, teksa në mbrëmje kompletohet katërshja, me të kualifikuarën e çiftit Partizani-Vllaznia. Nga ana tjetër Laçi konfirmon momentin e vështirë, që po kalon si në kampionat, ashtu edhe në Kupë, teksa si rrallë herë në këto 10 vitet e fundit, shanset e pjesëmarrjes në Europë, shkojnë afër zeros.

Tetova: Egnatia synon pjesëmarrjen në kupat e Europës

Pas sfidës foli trajneri i rrogozhinasve, Edlir Tetova. “Unë e thashë dhe ndeshjen e parë që kjo sfidë do të ishte e paparashikueshme. Çdo gjë shkoj ashtu siç donim ne, fatmirësisht ata nuk shënuan asnjë gol dhe Sherri bëri pritje të mira. Në pjesën e dytë luajtëm shumë mirë, përgëzoj Kasën për golin që shënoi. Kjo është ndeshje që zgjidhet me situata, e dinim që do të na sulmonim, në shpëtuam pjesën e parë. Gjithçka foli për ne në pjesën e dytë. Ne kemi provuar të shkojmë drejt portës në Kategorinë Superiore, unë kam vetëm fjalë të mira për djemtë që po bëjnë mirë në të gjitha frontet. Mjafton që Egnatia të jetë në Kupat e Europës. Jam shumë i kënaqur, dhe këtë triumf ja dedikojmë të gjithë qytetarëve të Rrogozhinës. Me këmbë në tokë dhe të vazhdojmë përpara”, u shpreh ai.

 

Kupa, çerekfinalet

Në kllapa rezultati i ndeshjeve të para

Të martën, 14 mars

Tirana-Kastrioti          2-2 (4-0)

Kukësi-Teuta               2-1 (0-2)

Të mërkurën, 15 mars

Laçi-Egnatia                0-3 (0-0)

Partizani-Vllaznia        16:00 (1-3)