BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x
BREAKING NEWS

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për “ditët e zeza” që po trokasin, Altin Dumani dhe prokurorët i tregojnë zyrtarit të lartë të DASH dosjet e korrupsionit që kanë mbushur zyrat e Prokurorisë së Posaçme, amerikanët duan “kokat” e të pa...

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për
x
BREAKING NEWS

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin financiar që u bëri xhepave të shqiptarëve, si u përjashtuan nga tenderi 5 kompani, dyshimet për garë të manipuluar

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin
x
BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x

Sport

Egnatia një hap larg historisë, eliminon Vllazninë dhe i bashkohet Partizanit në finalen e madhe të titullit kampion

Egnatia një hap larg historisë, eliminon Vllazninë dhe i

Egnatia-Partizani do të jetë finalja e madhe e futbollit shqiptare nga ku do të dale edhe kampioni i këtij edicioni.  Pas suksesit në Kupë, Egnatia vë në jetë një tjetër kryevepër duke synuar tani “dopietën” e famshme. Ekipi i Tetovës kalon Vllazninë në gjysmëfinalen e “final-four, falë renditjes më të mirë pasi 90 minutat përfunduan në barazim pa gola. Në finalen e madhe më 26 maj, Egnatia do të përballet me Partizanin. Në “Air Albania”, në një atmosferë pozitive, dy ekipet zhvilluan dje një sfidë spektakolare, me shumë raste për shënim. Egnatia-Vllaznia luajtën një futboll ofensiv që nga minuta e parë. Rasti më i mirë në fraksionin e parë erdhi në minutën e 18-të, me Zejnullain që dërgoi topin në rrjetë me një goditje të bukur, por dy minuta më pas, gjyqtari i takimit pasi shqyrtoi aksionin me VAR anuloi gjithçka për faull në sulm, për prekje të topit me dorë. Pas këtij momenti, Vllaznia mori kontrollin e lojës duke zhvilluar një presion asfiksues në zonën e Egnatias, por pa mundur të gjejnë prekjen fituese. Historia ndryshoi në fraksionin e dytë, me Egnatian që ishte më kërcënuese. Në minutën e 52-të portieri Qarri bëri mrekullinë duke devijuar goditjen e Zejnullait. Dhjetë minuta më pas, ishte Fernando që flirtoi me golin, por goditja e tij përfundoi mbi kuadrat. Pak minuta më pas, Egnatia gjen sërish rrugën e rrjetës me Ibrahimoglu, por goli nuk ishte i vlefshëm, i vlerësuar në pozicion jashtë loje. Vllaznia tentoi në minutat e mbetura të shënonte golin e fitores, por Balaj dhe pjesa tjetër e ekipit shkodran ishin të pasaktë, duke bërë që në finalen e madhe të titullit të kalojë Egnatia falë renditjes më të mirë në sezonin e rregullt.

Laçi mund Flamurtarin

Nga ana tjetër, Flamurtari nuk ia doli as këtë herë të ngjitet në Kategorinë Superiore. Edhe pse mundi të kalojë rivalët në “play-off” të Kategorisë së Parë, skuadra vlonjate u ndal dje në duelin final me Laçin, në një ndeshje të rivalizuar por edhe të tensionuar. Pra Laçi mbetet në Superiore, pasi mundi Flamurtarin pas 120 minutash lojë me rezultatin 3-1. Laçi e mbylli renditjen e Superiores në vend të tetë dhe në bazë të rregullores ky pozicion shkon në “play-out”, ku ndeshet me ekipin që ka siguruar vendin e tretë më të mirë në Kategorinë e Parë, një pozicion i dalë nga “play-off” në këtë kategori. Flamurtari kishte eliminuar fillimisht Korabin, pasi barazimi 0-0 mes tyre favorizoi ekipin vlonjat për renditje më të mirë. Më tej mundi të eliminojë Apoloninë pasi e mundi 1-0, e dje u përplas me Laçin në duelin e fundit. Ndeshja e rregullt 90-minutëshe u mbyll në barazim 1-1, ku fillimisht shënuan kurbinasit në minutën e fundit të pjesës së parë me Uilliam, kurse vetë laçianët shënuan autogol me Dajkon në minutën e 64-t. Me këto shifra, 1-1, mbyllet ndeshja e rregullt 90-minutëshe. U luajt shtesa 30-minutëshe e cila solli dominimin e Laçit. Kurbinasit shënuan dy gola në kohën shtesë, fillimisht me Uilliam në minutën e 109-të, e më pas me Mjakin në minutën e117-të. Me rezultat 3-1 të drejtën e qëndrimit në Superligë e merr Laçi, kurse vlonjatët duhet të mendojnë për këtë objektiv gjatë sezonit të ardhshëm.